21 Kasım 2016 Pazartesi

Datça ve Mahalleleri Çevre Etkinliği


Çevre toplantısı:

Datça’da ki Sivil Toplum Örgütleri STK yöneticileri ile birlikte Datça’da  Dört yoldanKaraköy   Hızırşah ve Uşaklar güzergahların 16.11.2016 Çarşamba günü saat 9.00’ da Dört yoldan  Karköy güzergahı Hacı Bektaş Veli Anadolu kültür Vakfı Datça Şubesı Cemevi başkan ve yöneticileri ile Kadın İş Gücü Derneği  başkan ve yöneticileri ile birlikte  Karaköy sahilinde temizlik kampanyası düzenledi.

Temizlik kampanyasından sonra  tüm guruplar   Belediye Başkan Yardımcısı İnci Bilgin  Datça Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Nurcan Serin ile birlikteCaferın Yeri’nde öğle yemeği yedikten sonra bir dahaki temizlik kampanyasında bulaşmak üzere ayrıldılar.

Datça ve Mahalleleri Çevre Etkinliği Toplantısı

15 – Kasım günü saat: 10.00 da Datça Belediyesi Salonu’nda  ” Datça ve Mahalleleri Çevre Etkinliği ” için toplantı yapıldı. Toplantıda Datça Belediye Başkan Yardımcısı İnci Bilgin, Datça Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Nurcan Serin, Datça Belediyesi Gıda Mühendisi İlke Curacı katılımcıları bilgilendirdi.

Toplantıda Datça ve Mahallelerinde Çevre Etkinliği yapmak için ” Yürüyüş Organizasyonu ” planlandı. Bu arada katılımcılar da kendi fikirlerini dile getirdiler . Çevreyle ilgili bilinçlendirme toplantılarının daha sık , mesela ayda bir kez yapılması öngörüldü. Farkındalık yaratmanın önemi kadar kirliliği temizlemek ve engellemenin daha önemli olduğu vurgulandı. Bu yüzden eğitim çok önemi, çevreye duyarlı çocukların yetiştirilmesi, önce çocuklara bu eğitimin verilmesinin önceliği belirtildi.
Çevre temizliği ve diğer etkinliklere katılımı, duyarlılığı arttırmak için iletişimin sosyal medya alanında güçlendirilmesi gerekir denildi.

Toplantıya katılan vatandaşlar ve STK’ların görüş, şikayet ve talepleri dinlendi. Toplantıya C.H.P. Kadın Kolları Başkanı ve Yardımcısı, Karaköy Muhtarı, Fitness ve Datça Yürüyüş Grubu, KİGDER (Kadın İşgücünü Geliştirme ve Yaygınlaştırma Derneği) Başkanı ve Yardımcısı, Hacı Bektaş Anadolu Kültür Vakfı Datça Şubesi Başkanı, DAÇEV , DADYADER temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.
Çevreyle ilgili  ” Yürüyüş Organizasyonu ” 16-Kasım – 2016 günü sabah saat:08.00 de Datça Belediyesi’nin önünde toplanarak başlayacak. Katılımcılar belirlenen, temizlik etkinliğinin yapılması gereken alanlara gruplar halinde Datça Belediyesi’nin araçları ile gidecekler. Poşetler, eldivenler dağıtılacak. Güzergahlar:
REŞADİYE- DÖRTYOL- HIZIRŞAH MEZARLIĞI, KARAKÖY YOL AYRIMINDAN SAHİLE KADAR, EMECİK DÖRTYOL, BURGAZ UŞAKLILAR SİTESİ olarak belirlendi. Datça içi daha sonraki etkinlikler de temizlenecek. Amaç ana arterlerde çalışarak, Datça halkında çevreye duyarlılık göstermeye dikkat çekmek, farkındalık yaratmak.

Çevre ile ilgili bilinçlendirme ve etkinlik toplantılarının ayda bir yapılması önerildi. Bu toplantılara çevreye duyarlı her vatandaş katılabilir. Her şeyi yetkililerden beklememeli, başka Datça yok. Bunun için Datça ve çevresinde yaşayan herkes çevre temizliği ve diğer konularda elinden geleni yapmalı. Taşın altına bizler de ellerimizi koymalıyız.
Haber ve fotoğraf: Esmeri Alev Ekebaş
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder