24 Ağustos 2021 Salı

11.HIZIRŞAH ETKİNLİKLERİ YAPILDI

 Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Datça Şubesi Cemevi’nin Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Datça Belediye Başkanlığı ile Kültür ve Turizm bakanlığının katkılarıyla gerçekleştirdiği 11. Hızırşah Etkinlikleri 28-29-30-31 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirildi. 

 

2021 yılının UNESCO tarafından Hacı Bektaş-Yunus Emre-Ahi Evran yılı ilan edilmesi sebebiyle bu sene bu çerçevede gerçekleştirilen etkinlik, 28 Temmuz çarşamba günü 45 yüzücünün katıldığı ve Taşlık Plajında 1500 metrelik parkurda gerçekleşen “SEVGİYE KULAÇ” etkinliği ile başladı. Datça Belediye Başkanı Gürsel UÇAR’ın startıyla başlayan etkinlik sonrasında katılan tüm yüzücülere anı madalyası takdim edildi.

 

29 Temmuz sabahı Datça Hızırşh’ta bulunan Hacetevi tepesini ziyaret ve buraya getirilen lokmaların duasının yapılarak paylaşılmasının ardından Hızırşah Külliyesindeki açılış törenine geçildi. 

 

Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar, Hacı Bektaş Belediye Başkanı Arif Yoldaş Altıok’un da katıldığı açılış töreninde belediye başkanları birer konuşma yaparak Hacı Bektaş’ın öğretisi üzerinde durdular, sevgi, saygı, hoşgörüden bahsettiler. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından gönderilen pilav-et ve ayrandan oluşan lokmalar da inanç önderi Nazım Elmas’ın lokma duasının ardından gelen misafirlerle paylaşıldı. Bodrum Belediye başkanı Ahmet Aras ve İmranlı Belediye Başkanı Murat Açıl’ın da çelenk gönderdiği açılış sonrasında akşam Datça Cemevi’nde cem gerçekleştirildi.

30 Temmuz’da ise geçen yıl Kanguru yayınlarıyla birlikte gerçekleştirilen ama pandemi sebebiyle ödül töreni yapılamayan “Hacı Bektaş Veli” konulu öykü-şiir yarışmasının ödül töreni Hızırşah Kültürevi’nde gerçekleştirildi. Seçici kurul adına Özgür Mutlu ve Dr. Ali Abbas Çınar’ın konuşma yaptığı etkinlikte, ödüllerin verilmesinin ardından Zeki Şimşek tarafından kısa bir dinleti gerçekleştirildi.

31 Temmuz tatihinde ise Hızırşah Kültürevi’nde “Hacı Bektaş Veli-Yunus Emre” konulu panel mimar Sevilay Miser’in moderatörlüğünde gerçekleştirildi. 

 

Prof. Dr. Bedriye Poyraz, Dr. Ali Abbas Çınar ve İnanç Önderi Nazım Elmas’ın sunum yaptığı panel sonrasında Ömer Tekdağ kısa bir müzik dinletisi gerçekleştirdi. Etkinliğe destek veren katılımcılara ve etkinliğe sponsor olan Can Can EmlakDalya Resort OtelVilla Anfora OtelDenge İnşaatMetin Güneş Enerji SistemleriÖzyapı AntikTaşkıran İnşaat için hazırlanan plaketler HBVAKV Datça Şubesi Cemevi Yönetim Kurulu Üyeleri tarafından takdim edildi

 

Etkinlik kapsamında 1 Ağustos tarihinde Datça Anfi tiyatroda yapılması planlanan Udi Yervant ve Ekrem Ataer ücretsiz halk müziği konseri ise ülkemizde yaşanan yangın felaketi ve yitirdiğimiz canlar sebebiyle ileri bir tarihe ertelendi
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder