3 Haziran 2016 Cuma

Alevi Tarihinde ilk olan Alevi Kitap Fuarı açıldı.

Şahkulu Alevi Kitap Fuarı açıldı.
Türkiye’de ilk kez düzenlenen Şahkulu Alevi Kitap Fuarı, geniş bir katılımla açıldı.Türkiye’de ilk kez düzenlenen Şahkulu Alevi Kitap Fuarı, 02 Haziran 2016 Perşembe günü saat 11.00 de İstanbul Merdivenköy'deki Şahkulu Sultan Vakfı'nda açıldı.
Açılışta Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Datça Cemevi Başkanı Murat Yıldırım'da bulundu.


42 yayınevinin ve 28 yazarın katıldığı fuarın açılışını Alevi kurum yöneticileri ile Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu ve Kadıköy Kaymakamı Birol Kurubal birlikte yaptılar.
Proje koordinatörü Aydın İleri’nin sunduğu açılış töreni semahla başladı.
Açılış konuşmasını yapan Şahkulu Sultan Vakfı Başkanı Mehmet Çamur, Şahkulu Alevi Kitap Fuarı’nın bir ilk olduğuna vurgu yaparak, emeği geçen, katkı sunan herkese teşekküre etti. Alevilikte bilimin önemine vurgu yaparak, kitap fuarının aydınlanma ve kardeşlik için önemli bir adım olduğunu söyledi.

Şahkulu Alevi Kitap Fuarı Genel Koordinatörü Necdet Saraç ise yaptığı konuşmada, “Aleviler hep sorunlarla anılıyor, Aleviler de buna göre davranıyor, bu fuarla sorunlarla anılma ezberini bozuyoruz. 42 yayınevi, 28 yazar, yüzlerce kitap ile karşınızdayız… Kitapların bile “kardeş” olmadığı bir ortamda kitaplar üzerinden “Kitapların kardeşliğini” yakalamak mümkün… Alevi Kitap Fuarı yeni bir başlangıç, bu başlangıç, Alevi Bilgi Merkezi ile sürecek. Bizim amacımız inançlar ve kimlikler arasında ayrımları artırmak değil, kimliklerin rahat telaffuz edilmesini sağlayarak, özgürlüklerin önünü açarak, laik-demokratik bir Türkiye’de kardeşçe yaşamak.”

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu ise Alevi Kitap Fuarı açılışında yaptığı konuşmada, “1400 öncesi Şeyh Bedrettin’in dediği gibi cennette cehennemde bu dünyada. Bu dünyayı kitapla, bilimle, anlayışla cennet yapmak mümkün… Kadıköy’de aynı anda iki fuar açmanın gururunu yaşıyoruz. Kadıköy’de de Türkiye’de kitap, okuma kültürü çok önemli, desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

Kadıköy Kaymakamı Birol Kurubalı, “İlk emir oku ile başlıyor. Kitapla, okumayla aramızdaki diyalogu arttır, sorunları azaltırız. Bu tür etkinlikler bu nedenle önemli” dedi.
Konuşmalardan sonra Şahkulu Sultan Vakfı’na katkılarından dolayı Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu’na ve Alevi Bektaşi Enstitüsü Başkanı Gülizar Cengiz’e birer plaket sunuldu. Plaket töreninde konuşan Alevi Bektaşi Enstitüsü Başkanı Gülizar Cengiz, kitap fuarının önemine dikkat çekerek, bu tür önemli çalışmalara ve bilimsel alandaki çalışmalara dikkat çekti.

Açılış töreni bittikten sonra, Prof. Ali Yaman, Esat Korkmaz, Miyase İlknur, Yrd. Doç. Mehmet Ersal ile söyleşiler yapıldı.

Şahkulu Alevi Kitap Fuarı, Pazar günü saat 20’ye kadar kitapseverlere hizmet verecek. Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri söyleşiler, dinletiler ve masal anlatımları olacak.
Fuar programı www.sahkulu.org adresinden takip edilebilir.
3 Haziran 2016, Cuma Programı şöyle:

12:00 Yakın Dönem Alevilik ve Kent, Adil Ali Atalay
13:00 Alevilik ve Müzik, Dr. Gani Pekşen
14:30 Alevi Dünyası ve Medya, Yüksel Mansur Kılınç
15:30 Dersim Tertelesi ve Kayıp Kızlar, Kazım Gündoğan
17:00 Ezoterizm ve Alevi Felsefesi, Süleyman Zaman
18:00 Buyruk ve Aleviliğin Toplumsal Boyutları, Prof. Dr. Fuat Bozkurt
20:00 (Dinleti) Emrah Atalay, Kenan Şengül
Fuar hakkında daha geniş bilgi için: (0216) 368 55 25
Adres: Merdivenköy Mah. İmam Ramiz Tekkealtı Sokak. No: 7 Kadıköy / İstanbul
www.sahkulu.org
mail: info@sahkulu.org
facebook.com/SahkuluSultan


FOTO GALERİ:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder