12 Temmuz 2016 Salı

Sivas Katliamı'nın 23.yıldönümünde, hayatını kaybedenler anıldı.

Madımak katliamının 23’üncü yılında ölenler yanık bağlama ile anıldı

2 Temmuz 1993 tarihinde düzenlenen Pir Sultan Abdal Kültür Etkinlikleri’ne gelenlerin konakladığı Madımak Oteli’nin ateşe verilmesi sonucu 33 aydın ve 2 otel görevlisinin katledildiği, 2 saldırganın da öldüğü Sivas olayların 23’üncü yıl dönümü için Aralarında Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vâkıfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, Hacıbektaş Veli Anadolu Kültür Vâkıfı Datça Şubesi Yönetim Kurulu üyeleri ve Başkanı Murat Yıldırım olmak üzere, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Marmaris Şubesi Başkanı Kasım Çağlı ve dernek yöneticileri ile Türkiye'nin dört bir yanından gelen binlerce kişi Sivas'ta Madımak Oteli'nin önünde buluştu.

Sivas Katliamı'nı Unutmadık Unutturmayacağız diyen binlerce kişi Madımak Oteli'nin müze yapılması talebini yinelerken, Sivas'ta 33 aydını yakan zihniyetin iktidarda olduğu vurgulandı.

Yurt dışı ve yurt içinde gelen. Kurum kuruluşlarımız iki gün boyunca Sivas Cemevi’nde lokmalar için ve hizmet eden Başta Sivas Cemevi Başkanı Gülsün Altuntaş olmak üzere yönetim kurulunun yaptıkları hizmetlerde dolayı kendilerini kutlarız.

Genel Başkanımız Ercan Geçmez, genel merkez yöneticilerimiz, katılan şube başkanlarımız, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Marmaris Şubesi Başkanı Kasım Çağlı ve dernek yöneticilerine yaptıkları hizmetlerinden dolayı ve bizleri araçlarında misafir ettikleri için teşekkür ederiz.

YANIK BAĞLAMA İLE ANDILAR

Resmi anma programının ardından sabah saatlerinden itibaren çeşitli şehirlerden Sivas’a gelen, Alevi Bektaşi dernekleri, siyasi partiler ve çeşitli sivil toplum örgütleri temsilcileri ile vatandaşlardan oluşan grup, Seyrantepe Mahallesi üzerindeki toplanma alanında buluştu.

Saat 11.00 sıralarında yürüyüşe geçen grup sloganlar eşliğinde Mevlana Caddesi güzergahı üzerinden kent meydanına geldi. Kortej daha sonra Atatürk Caddesi üzerinden Eski Belediye Sokak’taki eski Madımak Oteli, şimdiki Sivas İl Özel İdaresi Bilim ve Kültür Merkezi önüne geldi. Burada otel binasının önüne sadece olayda yaşamını yitirenlerin yakınları ile milletvekilleri alındı.

"İNSANLIĞI YAKTILAR"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, eski Madımak Oteli binası önünde yaptığı açıklamada, 23 yıldan beri sönmeyen ateşi anmaya geldiklerini söyledi.

23 yıl önce buradaki otelde bulunan aydınların barışı, hoşgörüyü, kardeşliği savunduğunu belirten Ağababa, "Onları yakanlar, insanlığı yaktılar. O zihniyet hala devam ediyor. En son İstanbul’da Atatürk Havalimanı’nda 44 insanı katletti. Maalesef hükümet bütün Alevi kurumlarının talebine rağmen, ailelerin talebine rağmen burayı müze yapmıyor. Maalesef katiller ile mağdurları aynı karede resimliyor. CHP olarak Sivas’ın unutulmaması için burada yaşanmış insanlık tarihinin en büyük vahşetinin unutulmaması için ve arkasındaki gerçek güçlere hesap sorulması için mücadelemiz devam edecek. Umarız en kısa süren buranın Sivas madımak utanç müzesi olur. En kısa sürede bu gerçekleşir. Bir daha bu acılar yaşanmasın" dedi.

Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, "Buraya gelirken, oraya gitmeyin can güvenliğiniz yoktur dediler. Ama biz ısrarla inatla burada olmaya devam edeceğiz. Biz her gün burada diri diri yakılan canlarımızı anmak için bir kişi de olsak 10 kişide olsak koşa koşa buraya geleceğiz. Asla ama asla kimse bizi yolumuzdan vazgeçiremez. Çorum’a da gideceğiz, Hacı Bektaş’a da gideceğiz. Gezi’de katledilenleri de anacağız. Biz yıllardır deresi yüzülerek, idam edilerek her türlü mücadeleden geçerek bu noktaya gelmiş bir toplumumuz. Asla ve asla taviz vermeyiz" dedi.

KESK Genel Başkanı Lami Özgen ise "Ülkemiz katliamlar ülkesi. Sivas’tan Maraş’tan Çorum’dan Dersim’e kadar bu katliamların failleri ve yürütücüleri aynıdır. Aynı sistem aynı zihniyettir. Bizim için failler de bellidir, katillerde bellidir. 93 yılında buradaki canlarımızı yakarak katledenler, bugün Türkiye’de katliam yapan IŞID zihniyeti ile aynıdır" dedi. Diğer konuşmacılar da Sivas’ın ışığının hiç bir zaman sönmeyeceğine dikkat çekti.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Ercan Geçmez ise birlik ve beraberlik mesajları vererek, "Zaman birlikte hareket etme zamanıdır. Türkiye’yi karanlıktan çıkarma zamanıdır. Haramilerin çarkına çomak sokma zamanıdır. Bunu ancak bizler başarırız. Sokakları bize yok sayanlar, bizim bir araya gelmemizi istemiyorlar. Bir araya gelmemizden koruyorlar çünkü saltanatları yıkılacak” diye konuştu.

Katılımcılar 2 Temmuz’un acısını ilk günkü gibi yaşadıklarını belirterek, Madımak utanç müzesi olana kadar mücadelelerine devam edeceklerini söyledi. Etkinlikler son olarak ise olayda yaşamını yitirenler anısına semah dönülmesiyle son buldu.

FOTO GALERİ:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder