20 Şubat 2017 Pazartesi

DATÇA'DA HIZIR LOKMASI PAYLAŞILDI.


DATÇA'DA HIZIR LOKMASI VE HIZIR BAYRAMI  HACI BEKTAŞ VELİ ANADOLU KÜLTÜR VAKFI CEMEVİ ‘NDE  17.02.2017 CUMA GÜNÜ   YAPILDI. 

17 Şubat 2017 Cuma günü  Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Datça Şubesi Cem Evi'nde Hızır Lokması paylaşılarak  ve Hızır Bayramı kutlandı.

Hızır Lokması'na Datça Pir Sultan Abdal Derneğı Datça Şubesi Başkanı Bekir Şahin ve yönetim kurulu, Emek Sen Datça Şube Başkanı Mustafa bey ve yönetim kurulu, Kadın İşgücü   Derneğı Başkanı Menşure hanım, Datça müzikseverler Derneği Yöneticileri ve Datçalı dostlarımız canlarımız bizimle birlikte oldular.

Lokma Duası, Gülbenk ve Sofra Duasını Kurum Dedesi  Nihat Yoleri verdiği Hızır Bayram'ında 
Başkan Murat Yıldırım da "Hızır'la ilgili konuşmasını yaptı ve üç gün boyunca oruç lokmasını veren canlarımıza ve üç gün boyunca gönüllü hizmet eden bacılarımıza, Dedemiz Nihat Yoleri'ye, Zakirlik yapan Ali Ekber Taşdelen ve Dursun Alabıyık'a  yönetim kurulu adına teşekkür etti".HACI BEKTAŞ VELİ ANADOLU KÜLTÜR VAKFI DATÇA ŞUBESİ CEMEVİ
HIZIR ORUCU VE HIZIR LOKMASI


Alevilikte ibadetin yeri, şekli, zamanı, mekânı yoktur ve esas olan her zaman kâmili insan olmaya çalışmaktır.

Ayrıca kendine reva görmediğini başkasına reva görmemektir.
Bunun yanı sıra her inancın olduğu gibi Alevi-Bektaşi inancının da kendine özgü ibadetleri ve kutsal günleri vardır.

Hızır, bugün oldukça geniş bir coğrafyada dara düşenlerin, ezilenlerin, karda tipiye tutulanların, denizde boğulmak üzere olanların, işkence görenlerin, hastaların, fakirlerin, “yetiş imdadıma ya Hızır” diyerek çağırdıkları ortak bir isimdir. Ölümsüz olduğu bilinir.
Hızır; Alevilere göre, kimi zaman bir melek, kimi zaman kurtarıcı ve yaratıcıdır. Aleviler  misafiri Hızır’la, Hızır’ı da Hz. Ali ile özdeşleştirmişlerdir. Hızır, Nebî’dir, (yani peygamberdir) Hızır, Şâh-ı Merdan Ali’dir. Ya da Hz. Ali’nin insanlara anında yardımcı olması için gönderdiği yanı başımızdaki temsilcisidir.

Hızır Anadolu insanı için her zaman doğru, çalışkan, her yerde hazır – nazır, adaletli, yardımsever, dar günde imdada anında yetişen, Bilge, Ulu, Evliya veya Derviş’tir.
Bir şükür orucu olan Hızır orucu aynı zamanda Hz. Hızır'ın şahsında yüce Yaratıcıdan bereket ve rahmet istemenin, esenlik ve kurtuluş dilemenin, dostluk ve dayanışma talep etmenin, paylaşım ve kardeşlikte buluşmanın da orucudur.

Her insanın yaşamında mutlaka şükran günleri vardır. Hastalıktan kurtulanlar, kazadan beladan kurtulanlar, kısacası zor günlerden kurtulanlar, şükranı olarak dualarının, kurbanlarının, lokmalarının kabulü için, dar günlerinde HızIr yetişsin diye  Allah rızası aşkına, Hızır aşkına, Ehl-i Beyit aşkına, oruç tutarlar.

Allah irade sıfatını yalnızca insanlara vermiştir. Oruç iradenin imtihanıdır. Hiç bir şeyde uslanmayan nefsin oruç ile uslanmasıdır. Çünkü açlık had safa da iken yememek, susuzluk had safa da iken içmemek, iyilik için nefsin dizginlerini çekip iradeyi kullanmaktır. Yani, vücuda aklın hükmüdür, kendi bedenine sözün geçmesidir. 

Her an her yerde hazır ve nazır olan, çaresizlerin çaresi, umutsuzların umudu Zorda kalanların carına yetişen Hızır, cümlemizin yardımcısı olsun Allah herkese Hızır elinden doluyu içmek nasip eylesin. Dualarınız kabul, ibadetleriniz makbul olsun,  Gerçeğe Hü…


HBVAKV Datça Şubesi Cemevi

Yönetim Kurulu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder