27 Şubat 2017 Pazartesi

Tunceli Ovacık Belediye Başkanı Mehmet Maçoğlu Datça'da.


Datça Hayır Platformu ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Datça Şubesi'nin davetlisi olarak Tunceli Ovacık Belediye Başkanı Mustafa Maçoğlu;  25.02.2017 Cumartesi günü Saat 16.00’da Datça Hacı Bektaş veli Anadolu kültür Vakfı Datça Cemevi’nde Yerel Yönetimler Çevre ve “Neden Hayır “konulu söyleyiş programına katıldı.

Programa Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar, Başkan Yardımcısı İnci Bilgin,  Datça Sivil Toplum örgütleri ve geniş bir halk kitlesi katıldı.Datça Hayır platformunun organize ettiği “Yerel yönetimler,  çevre ve neden hayır?” konulu Tunceli Ovacık Belediye başkanı Mehmet Maçoğlu’nun konuk olduğu söyleşi Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Datça Şubesi Cemevinde 25 Şubat cumartesi saat 16.00’da gerekleştirildi.
Açılış konuşmasını Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Datça Şubesi Cem Evi Başkanı Murat Yıldırım yaptı. Murat Yıldırım, “Türkiye’nin doğusunda bulunan Ovacık ilçesi Türkiye’nin güney batısında bulunan Datça ilçemiz de doğası,  bitki örtüsü ile dünyada eşsiz yerlerdendir.  Ovacık Belediye Başkanın buraya kadar gelip, bu söyleşiyi gerçekleştirdikleri için kendisine teşekkür ediyorum” dedi .


Daha sonra Datça Hayır Platformu adına yapılan konuşmanın ardından Tunceli Ovacık Belediye Başkanı Mehmet Maçoğlu sunumuna başladı. Datça Belediye başkanı Gürsel Uçar’ın da katıldığı söyleşi de Maçoğlu yönetim anlayışından ve yaptıklarından bahsetti. Ovacık ilçesi halkıyla ilçeyi nasıl yönettiğinden bahsetti. Öncelikle ilçenin en önemli kaynağı olan tarımla başladıklarını söyleyen Maçoğlu, bunu şu an Türkiye’de belki de ilk kendilerinin uygulamaya başladığını söyledi.

Ovacık’ta Munzur’un bozulmaması için de ilçe halkı ile birlikte direndiklerini söyleyen başkan Maçoğlu,  tarım üretimine başlarken birçok zorluklarla karşılaştıklarını, bunları aşıp,  fasulye ve nohut konusunda iyi randıman aldıklarını söyleyen Maçoğlu,   bunları pazarlama konusunda da diğer bölgelerin insanlarına dağıtımını gerçekleştirdiklerini söyledi. Üretimde doğal tohumlar kullandıklarını, bu tohumları geçmişten günümüze halkımızın yetiştirdiği tohumlar olduğunu ve kendilerinin de bunların kıymetini bildiklerini söyledi.


Yaklaşık iki saat süren sunumun ardından Datça Belediye başkanı Gürsel Uçar konuşma yaptı. Konuşmasında, Datça’nın doğası, havası, bitki örtüsü ile Ovacık’la benzeştiğini söyledi ve sunumu için Ovacık Belediye Başkanı Mehmet Maçoğlu’na teşekkür etti.  Söyleşi soru cevap bölümüyle sona erdi. Söyleşiye Datça’daki sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle yoğun bir halk kitlesi katıldı.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder