27 Mart 2018 Salı

HZ.ALİ'NİN DOĞUMU SULTAN NEVRUZ ETKİNLİĞİ DATÇA'DA YAPILDI


Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Datça Şubesi Cemevi ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Datça Şubesi’nin ortaklaşa düzenlediği Sultan Nevruz Hz.Ali'nin Doğum günü kutlama etkinliği  22 Mart 2018 Perşembe günü Saat: 18.00'de Datça Cem Evi’nde gerçekleştirildi.


Açılış konuşmasını Datça Cem Evi başkanı Murat Yıldırım ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Datça Şubesi Mustafa Katıkçı Nevruz ile ilgili konuşmalar yaptılar.

 Denetleme kurul başkanımız Zübeyit Çelik Nevruz Bayramı’nı sunum şakilinde sundu Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Datça Şubesi başkan yardımcısı Ali Ekber Bayar Nevruz ile  ilgili konuşmasını yaptı.

Cem Evi üyesi Servet TaşbaşNevrüz ve Hz.Ali ile ilgili sunumunu yaptı. Ardından Cem Evi Dedesi Nihat Yoleri’nin gülbent ve dualarından sonra Zakir Dursun Alabıyık’ın nefes, deyiş ve semaları ile devam etti. Ardından Datça’lı canların getirdikleri lokmalar birlikte paylaşmasının ardında program sona erdi.
HACI BEKTAŞ VELİ ANADOLU KÜLTÜR VAKFI DATÇA ŞUBESİ
CEMEVİ BAŞKANI MURAT YILDIRIM’IN MESAJI:

Nevruz Bayramı ya da kısaca Nevruz, Afganlar, Anadolu Türkleri, Arnavutlar, Azeriler, Farslar, Gürcüler, Karakalpaklar, Kazaklar, Kırgızlar, Kürtler, Özbekler, Tacikler, Türkmenler ve Zazalar tarafından kutlanan geleneksel yeni yıl ya da doğanın uyanışı ve bahar bayramı olarak adlandırılır.
Yazılı olarak ilk kez 2. Yüzyılda Pers kaynaklarında adı geçen Nevruz, İran ve Bahai takvimlerine göre yılın ilk gününü temsil eder.

28 Eylül – 2 Ekim 2009 arasında Abu Dabi’de hükümetler arası toplanan Birleşmiş Milletler Manevi Kültür Mirası Koruma Kurulu, 3000 yıldan beri kutlanmakta olan Pers kökenli bu şenliği, Dünya Manevi Kültür Mirası Listesi’ne dahil etmiştir. 2010’dan başlayarak Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 21 Mart’ı Dünya Nevruz Bayramı olarak ilan etmiştir.

Ağır ve zorlu geçen kış aylarından sonra, toprağı işleyecek, toprağı işleyecek, durağanlıktan harekete geçebilecek, bitkilerin yeşermesi, dalların boy vermesi, kuzuların melemesi, toprağın canlanması, dolayısıyla bereketin ve bolluğun başlangıcı bir gündür.

21 Mart: Sultan-ı Nevruz. Binlerce yıldır, insanlık kendi tarihinde daima doğa varlıkları ile ilişkilerine yer yer kutsallık yükleyerek, bu ilişkiyi törensel bir şekilde, zamana ve çağa uydurarak özünü bozmadan sürdürmüştür.

Alevilerce Nevruz, yeni yıl ve baharın başlangıcı ile beraber inançsal boyutta hem Hz. Ali’nin doğum günü olarak, hem de Hz. Fatima ile evlendiği, yaradılışın sevgi ve mutluluğun alevlendiği, yeşerip boy verdiği gün olarak kutlarlar. Geçmişte Alevi Bektaşiler Nevruz günü, baharın çiçekleri ve gülleri ile süslenmiş, mumlarla aydınlatılmış Cemevi’ne en temiz ve en güzel elbiselerini giyerek gelirlerdi. Günün anlamı ve Hz. Ali hakkında muhabbet edilirdi. Gülbenkler, deyişler okunur, canlar getirdikleri lokmaları paylaşır, şerbetler (dem) içilerek kutlanırdı.

Binlerce yıllık uygarlıklardan süzülerek gelen 21 Mart Nevruz günü birbirlerini ziyaret edip barış, dostluk ve sevgiyi paylaşmışlardır. Gündüzleri halay çekmişler, akşamda dergahlarda “Nevruz Cemi” yapıp semah dönmüşlerdir.

Biz de; hem yeniden doğuşu, tomurcuklanmayı, çiçeklenmeyi, hem de barış için, kardeşlik için, dostluk için, yeni ve güzel başlangıçlar için ihtiyacımız olan ateşi temsil eden Nevruz Bayramımızın hepimize kutlu olmasını ve ülkemize huzur getirmesini temenni ediyoruz.

Yine bugün 25 Ekim 1894, Sivas Şarkışla’da dünyaya gelen Aşık Veysel Şatıroğlu’nun da ölüm yıldönümüdür. 7 yaşında geçirdiği çiçek hastalığı sonucu iki gözünü kaybeden ve babasının kendisini oyalaması için aldığı bağlamayla önce başka ozanların türkülerini daha sonra 1933 yılında tanıştığı Ahmet Kutsi Tecer’in teşvikleriyle kendi sözlerini yazıp söylemeye başlayan büyük ozanımız 78 yaşında vefat etmiştir.

Aşık geleneğinin son büyük temsilcilerinden olan Aşık Veysel, bir dönem yurdu dolaşarak Köy Enstitülerinde saz hocalığı da yaptı. 21 Mart 1973’te aramızdan ayrılan ünlü halk ozanımız Aşık Veysel’i sevgi, saygı ve özlemle anmaktayız.

Murat YILDIRIM
HBVAKV Datça Şubesi Cemevi Başkanı


FOTO GALERİ:


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder