26 Nisan 2018 Perşembe

DATÇA'DA BİR SOKAĞA AŞIK DAİMİ'NİN ADI VERİLDİ.


Âşık Daimi  Sokak Açılışı yapıldı.
Hacıbektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Datça Şubesinin girişimi ve talebiyle; Datça belediyesi Meclis gurubun, belediye başkanlığı onayı ile Datça Belediyesi Bülent Ecevit kültür merkezi sokağına Aşık Daimi nin ismi verildi.

21 Nisan 2018 Cumartesi günü Saat:12.00’de Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar, Başkan yardımcısı İnci Bilgin, meclis üyeleri Gökhan Sağır, Can Canbeyi, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Merkez Başkan Yardımcısı Kamil Aykanat, Aşık Daimi nin kızları Yadigar Orhan Aydın, Uğur Can Aydın, halk müziği sanatçısı Erdoğan Doğan, Hacıbektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Datça Cem evi başkanı Murat  Yıldırım, Cem evi   üyelerinin katılımlarıyla gerçekleştirildi
Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı'nın talebi üzerine; ilçe merkezindeki İskele Mahallesi'nde, Bülent Ecevit Kültür Merkezi'nin de bulunduğu 90'ıncı sokağınadı, Datça Belediye Meclisi'nde CHP, AK Parti ve MHP'li üyelerin oy birliği ile 'Âşık Daimi Sokağı' olarak değiştirildi. Âşık Daimi Sokağı'nın yeni tabelası törenle yerine asıldı. Törene, asıl adı İsmail Aydın olan merhum Âşık Daimi'nin kızları Yadigar Aydın,  Orhan ve Uğurcan Aydın, CHP'li Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar, Belediye Başkan Yardımcısı İnci Bilgin, Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkan Yardımcısı Kamil Aykanat ile Datça Şube Başkanı Murat Yıldırdım ve vakıf üyeleri katıldı.

Âşık Daimi'nin kızı Yadigar Aydın Orhan törende yaptığı konuşmada, Ecevit Kültür Merkezi'nin bulunduğu bir sokağa, Âşık Daimi'adı verilmesinden onur duyduklarını söyledi.

CHP'li Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar ise, Aşık Daimi adının bir sokağa verilmesinin, Hacı Bektaşi Veli Vakfı ve çocukları için ne kadar onur kaynağı ise, Datça için de aynı derecede onur verici olduğunu söyledi. Uçar, "Bu sokağa, Âşık Daimi adı verilmesi teklifinde bulunan Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı'na ve Belediye Meclisimizde bu ismin verilmesini oy birliği ile kabul eden meclis üyesi arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Bugün bu törende Âşık Daimi'nin kızları ve dostlarının bulunuyor olması bizi daha fazla gururlandırıyor" dedi.


ÂŞIK DAİMİ KİMDİR?

Âşık Daimi 1932yılında İstanbul'da doğdu, aslen Erzincan'ın Tercan ilçesindendir. Ali Babaoğullarından Baba Daimi, Birinci Dünya Savaşı sıralarında İstanbul'a göç etmiştir. Aşık Dami'nin iki dedesi de saz şairiydi o nedenle saz çalmayı ve söylemeyi kolayca öğrendi. Bir süre sonra da kendi deyişlerini okumuştur. İstanbul'dan ayrılarak bir süre baba diyarında kalan âşık 1950 yılında evlendi iki kızı ile iki oğlu dünyaya geldi. 1962 yılında bir daha dönmemek üzere İstanbul'a yerleşti. TRT Genel Müdürlüğü'nce açılan sınavı kazandı. O tarihten sonra kaşeli sanatçı olarak görevini sürdürdü. Zaman zaman yurtiçi ve yurtdışında konserler verdi. 17 Nisan 1983 tarihinde aramızdan ayrıldı. En çok bilinen eserleri: Ne Ağlarsın, Seherde Bir Bağa Girdim, Bir Seher Vaktinde'dir. Aşık Daimi 17 Nisan 1983'te yaşamını yitirmiştir.
FOTO GALERİ:Hiç yorum yok:

Yorum Gönder