26 Nisan 2018 Perşembe

DERİNLİKLERİN OZANI AŞIK DAİMİ ANMA PROGRAMI YAPILDI


HACI BEKTAŞ VELİ ANADOLU KÜLTÜR VAKFI DATÇA ŞUBESİ CEMEVİ, AŞIK DAİMİ’Yİ ANDI.21 Nisan 2018 Cumartesi günü Saat 20.00’de Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Datça Şubesi Cemevi, Bülent Ecevit Kültür Merkezi’nde Âşık Daimi’y’i Anma Etkinliği düzenledi.

21 Nisan Cumartesi günü saat 12.00’de Aşık Daimi Sokağı açılışıyla başlayan Anma Programı. Saat 20.00’de ise konuşmalar ve Sanatçı Erdoğan Doğan’ın türküleriyle devam etti.
Anma Etkinliğine, asıl adı İsmail Aydın olan merhum Aşık Daimi'nin kızları Yadigar Aydın Orhan ve Uğurcan Aydın, CHP'li Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar, Belediye Başkan Yardımcısı İnci Bilgin, meclis üyeleri Gökhan Sağır, Can CanbeyiHacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkan Yardımcısı Kamil Aykanat ile Datça Şube Başkanı Murat Yıldırdım ve vakıf üyeleri katıldı.HACI BEKTAŞ VELİ ANADOLU KÜLTÜR VAKFI 
DATÇA ŞUBESİ CEM EVİ BAŞKANI MURAT YILDIRIM’IN KONUŞMASI

AŞIK DAİMİ
1932-1983. İstanbul’da doğdu. Asıl adı İsmail Aydın’dır. İlkokulu Tercan’da okudu. Âşık Daimi, ailesiyle birlikte 1938 yılında İstanbul’dan ayrılarak Tercan’a yerleşti. Aslen 1. Dünya Savaşı (1914-18) döneminde Kangal'dan göçen bir aileden gelen Daimi'nin dedelerinin saz şairi olmasının da etkisiyle küçük yaşta bağlama çalmasını ve âşıklık geleneğini öğrendi. Kısa sürede kendini yetiştirdi. Özellikle bu yıllar yörede duyulduğu ve sevildiği dönemdir. Aynı zamanda kendisinin de âşıklık geleneğini yörede pekiştirmesine fırsat oldu.

   Önceleri usta malı deyişler/türküler söyleyen Âşık Daimi daha sonra kendi deyişlerine ağırlık verdi. TRT tarafından açılan sınavı kazanarak kaşeli sanatçı oldu.1962’den sonra yeniden İstanbul’a döndü. Âşık Daimi, özellikle yaşamının son 20 yılında birçok genç aşığı etkiledi. Uzun yıllar birçok sanatçı ve aşığa bağlama dersleri verdi. Aynı zamanda Davut Sulari (1925-1985) gibi birçok âşıkla aynı meclislerde bulundu ve değişik yerlerde birlikte konserlere katıldı.

Şiirlerinde her türden ayrımcılığı eleştiren, insan öğesini öne çıkaran konuları işleyen Âşık Daimi Türkiye ve Avrupa’nın çeşitli kentlerinde konserler verdi, birçok kaset doldurdu. Âşık Daimi, köyde yaşadığı dönemde genellikle Alevi yapıtlar üretmiştir. Kentte yaşamaya başladıktan sonra toplumsal olaylardan etkilenip, deyişlerin yanı sıra toplumsal içerikli yapıtlar da yazmaya başlar. Artık duyarlı dizeleriyle halkın duyan kulağı, gören gözü, konuşan dili olur. Şiirlerinde halkı dolandıran kişilerden Doğu illerinin geri kalmışlığına, Meclisteki milletvekili kavgalarından, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın dertlerine, sorunlarına değinmiş gençlerimize ve insanlarımıza öğüt veren bir halk ozanı olarak birçok konuyu işlemiştir.

 Daimi, sanatçı arkadaşlarıyla yurt içinde ve yurt dışında turnelere çıkmış, çok sayıda konserler vermiştir. Yurt dışında yaşayan gurbetçilerimizin bulunduğu ülkeleri dolaşarak sazıyla sözüyle onların vatan özlemlerini gidermeye çalışmıştır.

Âşık Daimi, bir Perşembe akşamı akrabalarının evinde saz çalarken, ecele yakalanmış eşi ve akrabaları tarafından Cerrah paşa Tıp Fakültesi Hastanesi'ne götürülmüş, üç gün yoğun bakımda kaldıktan sonra, Pazar'ı Pazartesi'ye bağlayan (17.04.1983) gece Hakk'a yürümüştür.

Daimi'nin kabri, İstanbul'da Karaca Ahmet Türbesi'nin yanındadır. Âşık Daimi, 51 yıllık yaşamı boyunca bine yakın eser yazmış, 12 Eylül 1980 askeri darbesinde gördüğü baskı sonucu yapıtlarının bir bölümünü eşinin ağlayıp yalvarmalarına aldırmadan yakmıştır.

Daimi, yapıtlarını radyo programları yanı sıra plak, kaset ve konserlerde halka duyurmuştur. Kendi yapıtlarının yanı sıra, kendinden önce yaşamış ozanların yapıtlarını da besteleyerek halka sunmuştur. Daimi, gönülden bağlı olduğu halkı tarafından da çok sevilmiş, kendisine 'Yirminci Yüzyılın Pir Sultanı', 'Daimi Baba' gibi adlar yakıştırılmıştır.

Asık Daimi, 1951 yılında evlendiği ve ölünceye dek aynı yastığa baş koyduğu Gülsüm Aydın'dan yedi evlat sahibi olmuştur. Şu anda üç evladı ve altı torunu hayattadır. Âşık Daimi İstanbul’da öldü ve orada toprağa verildi. Yadigâr Aydın Orhan tarafından hazırlanan Daimi’nin tüm şiirleri ve türkülerinin toplandığı »Âşık Daimi, Hayatı ve Eserleri« (1999) ve Süleyman Zaman tarafından hazırlanan »Derinliklerin Ozanı Âşık Daimi« (2008) adlı kitaplar yayınlandı.


Yönetim Kurulu Adına Murat YILDIRIM


FOTO GALERİ:Hiç yorum yok:

Yorum Gönder