10 Mayıs 2018 Perşembe

DATÇA'DA ÜÇ FİDAN,TERZİ FİKRİ, SEYİT RIZA ANMA PROGRAMI YAPILDI.

Datça'da 6 Mayıs Pazar Günü Saat:12.00’de Hıdrellez Etkinliği
Saat 18 00’de  “Üç Fidan-Terzi Fikri-Seyit Rıza Anma Programı DüzenlendiHacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Datça Şubesi Cemevi tarafından gerçekleştirilen  “Terzi Fikri – Dersim Katliamı – Üç Fidan” Anma Programı 06.05.2018 Pazartesi günü Datça Cemevi’nde yapıldı. 

Sunuculuğunu Şube Sekreteri Servet Taşbaş’ın yaptığı program, saygı duruşuyla başladı. Datça Şubesi Cemevi Başkanı Murat Yıldırım’ın açılış konuşmasının ardından, emekli öğretmen Hasan Bingöl Denizler, Terzi Fikri ve Seyit Rızaüzerine uzun ve örneklerle dolu bir konuşma yaptı.
 Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Datça Şubesi Cemevi kurucu üyesi Ali Ekber Taşdelen Dersim olaylarını anlattı. KurumDedesi Nihat Yoleri’nin gülbentiyle devam eden program, emekli öğretmen Hüseyin Sarıbaş ve emekli öğretmen Gencer Dinçer’in paylaşımları ve Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Datça Şubesi Cemevi üyesi Fatma Tokgöz’ün değerlendirmesinin ardından yine emekli öğretmenlerimizden Fikret hoca da Bozkurt Nuhoğlu’nun  Denizlerle ilgili anekdotlarını paylaştı.

Dede Erzade Eroğlu Katliamlar, Kerbela olaylarından bahsederken, Servet Taşbaş, Yusuf Taşdelen ve Dursun Alabıyık da sazları ve deyişleriyle gecede yer aldılar. Getirilen lokmaların paylaşılmasıyla program sona erdi. HACI BEKTAŞ VELİ ANADOLU KÜLTÜR VAKFI DATÇA ŞUBESİ CEMEVİ
“Terzi Fikri – Dersim Katliamı – Üç Fidan” Anması Basın Açıklaması

Fikri Sönmez, herkesin bildiği adıyla “Terzi Fikri”..

Sadece 47 yıl solumuş bu dünyanın havasını. Hepi topu da 8-9 ay belediye başkanlığı yapmış. Ama öyle bir kazımış ki adını Karadeniz’e ve ülke topraklarına, sosyalizmin ete kemiğe bürünmüş hali olmuş başkanlığını yaptığı ilçe.

Kısacık başkanlığı süresince öyle işlere imza atmış ki, halk sosyalizme sempati besler hale gelecek diye muktedirlerin ödü kopmuş. Sonuçta da, kendinden önce halkını düşünen, yokluğa, yoksulluğa, kaçakçılığa, sömürüye ve şiddete savaş açan herkes gibi göze batmış ve bileti kesilmiş. Hem de ona muhalif insanların “Fatsa’da sorun yok, herkes huzurlu” çağrılarına rağmen. Dönemin şakşakçı, iktidar ve muktedir sevici odakları tarafından -kim olduklarını hepiniz biliyorsunuz- hedef gösterilmiş, hapse atılmış, darbe koşulları altında cezaevinde tutulan ve işkence gören ‘Terzi Fikri’, 4 Mayıs 1985 günü, yalnızca 47 yaşındayken kalp krizi geçirerek yaşamını yitirmiştir.

Dersim… 4 Mayıs 1937

25 Aralık 1935’te başlayan ve 4 Mayıs 1937 tarihinde resmileşen operasyonlarda öldürülenlerin, sürgüne gönderilenlerin acısı hala hafızalarda tazeliğini koruyor.
Dersimin meselesi Türklük, Kürtlük, Ermenilik değildir.
Dersimin davası 73 millete bir bakmaktır… İnsanlık yolundan gitmektir.
Dersimin davası Kerbelanın davasıdır.
Bunun en canlı örneği Seyit Rıza’nın ipi kendi boynuna takması ve Dersimlilerin kan davası gütmemesidir.

“Bir kere zalim olacağıma, Bin kere mazlum olurum.”  diyen Hz Ali’nin yolundan giden aleviler, Dersimlir Katliamı yapan zihniyetin Yavuz Sultan Selim – İdrisi Bitlisi anlayışı olduğunu çok iyi bilmektedirler.
DENİZ GEZMİŞ, YUSUF ASLAN, HÜSEYİN İNAN - 6 MAYIS 1972

Ve kendini bu ülkeye adayan üç fidan.. ölüme korkusuzca yürüyen üç cesur yürek…
Mücadelelerinden dolayı kimseye zarar vermemiş Deniz, Yusuf ve Hüseyin’i anıyoruz. Onlar Türkiye’nin tam bağımsızlığı için mücadele eden üç fidandı. Bu gençler bağımsızlığın ve barışın sembolüdür, kimseye ateş açmadılar, kimseyi öldürmediler onlar sadece Türkiye’nin tam bağımsızlık mücadelesini nasıl yürütürüz diye düşünüyorlardı

“Ve ben 24 yasındayken kendimi Türkiye’nin bağımsızIığına armağan etmekten onur duyuyorum.”diyen Deniz Gezmiş ve arkadaşları Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan,

6 Mayıs1972'de, bugün müze olan Ankara Ulucanlar Cezaevi'nde sabaha karşı asılarak idam edildiler. İdam edildiklerinde Gezmiş ve Aslan 25, İnan ise 23 yaşındaydılar.
Tam bağımsız, gerçekten demokratik Türkiye özlemcisi, ilkeli, kararlı, yiğit devrimcileri selamlıyor, hepsini sevgiyle, saygıyla anıyoruz.

                                  HBVAKV Datça Şubesi Cemevi
                                             Yönetim Kurulu


FOTO GALERİ:
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder