28 Mayıs 2018 Pazartesi

DATÇA’DA AŞIK MAHZUNİ ŞERİF'İN 16. ÖLÜM YILDÖNÜMÜ ANMA ETKİNLİĞİ YAPILDI.
Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Datça Şubesi Cemevi tarafından gerçekleştirilen “Asrın Ozanı Âşık Mahzuni Şerif’in 16.ölüm yıldönümü Anma Programı” 27 Mayıs 2018 Pazar günü saat 20.30 Datça Cemevi’nde yapıldı.

 Sunuculuğunu Melek Horozoğlu’nun yaptığı program, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Datça Şubesi Cemevi Başkanı Murat Yıldırım’ın açılış konuşmasıyla başladı. Âşık Mahzuni’nin hayatına ve eserlerine geniş bir şekilde yer verilen program dinletiyle sona erdi.

Dinleti kısmında Aşık Dursun ALABIYIK, Servet TAŞBAŞ, Ömer TEKDAĞ, Melek HOROZOĞLU, Müzik Öğretmeni Faruk GÜZEL yönetiminde solo ve koro türkülere yer verildi. Geniş bir katılımın olduğu gözlenen etkinlik,  yer alan ve geceye katkı sunanlara hazırlanan teşekkür belgelerinin takdimiyle sona erdi.


Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV) Datça Şubesi Cemevinde Asrın Ozanı Aşık Mahzuni Şerif anması yapıldı. Sunuculuğunu Melek Horozoğlu’nun yaptığı anma programı HBVAKV Datça Şube Başkanı Murat Yıldırım’ın yaptığı açılış konuşmasıyla başladı.
“TOPLUMCU DURUŞU NEDENİYLE ORDUDAN ATILDI”
Mahzuni Şerif’in hayatını kısaca özetleyen Yıldırım, Mahzuni Şerif’in toplumcu duruşu ve halk  edebiyatına düşkünlüğü nedeniyle Kuleli Askeri Lisesi’ne alınmadığını belirtti. Ordudan atıldıktan sonra Mahzuni Şerif’in saz çalıp albümler yapmaya başladığını ifade eden Yıldırım, “Mahzuni, bir ozanın suya sabuna dokunmayan söylemler yerine toplumu ilgilendiren her konuda eser vermesi gerektiğine inanmıştır” dedi.
OZANCA SİTEM
Mahzuni Şerif’in sistemi sorgulayan, çürüklerini yanlışlarını dile getiren bir ozan olduğu için eserlerinin yasaklandığını kaydeden Yıldırım, “Ancak bu yasaklara da sitemi yine ozanca olmuştur: Der ki Mahzuni, Bende bir insanoğluyum bırak beni konuşayım/Bir başım bir beynim vardır düşüneyim taşınayım…” şeklinde konuştu.
Mahzuni Şerif’in 2001 yılında Devlet Güvenlik Mahkemeleri’nde devlet düzenini yıkmaktan yargılandığını da ekleyen Yıldırım, sözlerini Mahzuni Şerif’in dizeleriyle sonlandırdı.
Aşık Mahzuni’nin hayatına ve eserlerine geniş bir şekilde yer verilen programda müzik dinletisi yapıldı. Dinleti kısmında Aşık Dursun Alabıyık, Servet Taşbaş, Ömer Tekdağ, Melek Horozoğlu, Müzik Öğretmeni Faruk Güzel yönetiminde solo ve koro türkülere yer verildi. Geniş bir katılımın olduğu gözlenen etkinlik, yer alan ve geceye katkı sunanlara hazırlanan teşekkür belgelerinin takdimiyle sona erdi. 


BAŞKAN MURAT YILDIRIM'IN MESAJI

“ASRIN  OZANI AŞIK MAHZUNİ”

Sevgili Canlar,
Bugün burada 2002 yılında kalp yetmezliği sonucu aramızdan ayrılan değerli halk ozanımız Mahzuni Şerif’i anmak için toplanmış bulunmaktayız.

1939 yılında Maraş’ın Elbistan ilçesine bağlı Berçenek köyünde dünyaya gelen Mahzuni Şerif, ilkokuldan sonra 1960 yılında Mersin Astsubay Okulu’ na gider. Kuleli askeri lisesine kayıt yaptırma isteği, toplumcu duruşu ve halk edebiyatına düşkünlüğünün bilinmesi nedeniyle red edilir.

Ordudan atılması vesilesiyle yeteneği yönünde eserler vermeye, saz çalmaya, albümler yapmaya başlar. Mahzuni, bir ozanın suya sabuna dokunmayan söylemler yerine toplumu ilgilendiren her konuda eser vermesi gerektiğine inanmıştır.

1968 yılında Amerika katil katil,
1970 yılında Yuh yuh
1972 yılında Erim Erim eriyesin
1978 yılında Maraş dramı
1980 yılında Dom dom kurşunu
1982 yılında Anayasa emretmiş Kenan Paşa Anayasa
1985 yılında Ben de bir insan oğluyum
1993 yılında Yolun düşmesin Sivas’a
1994 yılInda Zevzek
2001 yılında ise Ahmet geri dön türküleri Mahzuni’nin topluma duyarlılığına, halkının sesi olduğuna örnek eserleridir.


Mahzuni, sistemi sorgulayan, çürüklerini, yanlışlarını dile getiren bir ozandır. Eserleri bu nedenle yasaklanmıştır. Ancak bu yasaklara da sitemi yine ozanca olmuştur: Der ki Mahzuni, Bende bir insanoğluyum bırak beni konuşayım/Bir başım bir beynim vardır düşüneyim taşınayım…

17 Mayıs 2002 yılında aramızdan ayrılan Mahzuni, ne yazık ki 2001 yılında DGM tarafında hakkında açılan davada  devletin düzeninin yıkmak suçundan yargılanıyordu..
Toplumcu, çağdaş, Atatürkçü bu değerli ozanımızı katılımcIlarımızdan uzun uzun dinlemek üzere ben sözlerimi Mahzuni’nin bir dörtlüğüyle noktalıyorum:

Defol git benim yurdumdan
Amerika katil katil
Yıllardır bizi bitirdin
Amerika katil katil…
Devleti devlete çatar
İt gibi pusuda yatar
Kan kusturur silah satar
Amerika katil katil..

Tüm katılımcı dostlara ve sizlere teşekkür ediyorum. 

Murat YILDIRIM
HBVAKV Datça Şubesi Bşk


FOTO GALERİ:
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder