28 Aralık 2018 Cuma

DATÇA'DA MARAŞ KATLİAMI 40. YILI ANMA PROGRAMI YAPILDI.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Datça Şubesi Cemevi ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Datça şubesinin ortaklaşa gerçekleştirdiği “MARAŞ KATLİAMI 40. YIL ANMA PROGRAMI” 31.12.2018 Cuma günü Bülent Ecevit Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Sunuculuğunu Şule Bayar’ın yaptığı programda Pir Sultan Abdal Derneği Datça Şubesi Başkanı Mustafa Katıkçı ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Datça Şubesi Cemevi başlanı Murat Yıldırım’ın konuşmalarının ardından,  Muğla Sıtkı Kocaman Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Sergender Sezer Maraş Katliamıyla ilgili sunum yaptı. Sunumun ardından soru-cevap kısmına geçildi ve seyircilerin sorularının ardından anma programı sona erdi. 


MARAŞI KANA BULAYANLARI LANETLİYOR

ÖLDÜRÜLEN CANLARIMIZI SAYGIYLA ANIYORUZ

Kahramanmaraş olayları; 19- 26 Aralık 1978’de Kahramanmaraş’ta meydana gelen, Cumhuriyet tarihinin en önemli katliamlarından biridir. 12 Eylül Darbesinegerekçe olarak kullanılan ya da hazırlanan olaylardan biri olarak kabul edilir. 

Hatırlanacak olursa, 19 Aralık 1978 gecesi, Maraş’ta Çiçek Sineması’na bomba atıldığı söylemi üzerinden, o dönemde kentte bilinçli olarak tırmandırılan Alevi-Sünni gerginliği, Alevilere yönelik saldırılara dönüştürülmüş, ülke tarihinin en kanlı katliamlarından biri olan Maraş katliamı yaşanmıştır.
Maraş’ta insanlar; kadın, çocuk, genç, yaşlı, hamile, hasta, yaralı ayrımı yapılmaksızın devletin gözü önünde göz göre göre katledilmiştir. Ancak 26 Aralık’ta durdurulan saldırılarda resmi olarak 111 kişi hayatını kaybetmiş, yüzlerce kişi yaralanmıştır. Katliam sonrası binlerce Alevi canımız Maraş’ı terk etmek zorunda kalırken, katliamın sorumluları göstermelik olarak yargılanmış gibi yapılarak, ülke tarihinde kara bir leke olarak kalan katliamın üzeri örtülmüştür.
Bu olayların tekrarlanmaması için çok duyarlı olunmalı, katiller lanetlemeli ve bu olaylar daima hatırlanmalıdır.
Dostlar bizim amacımız kavga değildir. Bizler bu gün burada anmasını da gerçekleştirdiğimiz Maraş'ların... Çorum'ların.. Sivas'ların...Gazi'lerin.. Bir daha tekrarlanmaması için mücadele etmekteyiz.
Unutulmamalıdır ki insanlığın hedef alındığı katliamları ve ardındaki kirli ilişkileri unutmak değil hatırlamak, hafızalarımızdan sildirmek isteyenlere karşı bu katliamların faillerini unutturmamak hepimizin görevidir.
Faili meçhuller yaşanmasın, hiç kimsenin canı yanmasın ve herkes ibadetini kendi inancı doğrultusunda gerçekleştirsin diye her meşru zeminde hakkımız aramaya devam edeceğimizin bilinmesini isteriz.
Sözlerime son verirken, yitirdiğimiz Canların aziz hatırları önünde saygıyla eğiliyorum. Katılımcı dostlara ve sizlere teşekkürlerimi sunuyorum.
Hacıbektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı
Datça Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı
Murat Yıldırım


FOTO GALERİ: 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder