19 Kasım 2019 Salı

MUĞLA ÇEVRE PLATFORMU (MUÇEP) DATÇA'DA TOPLANDI


Muğla'nın Datça ilçesinde doğanın ve ortak yaşam alanlarının korunarak gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlamak amacıyla bir grup doğasever ve bazı sivil toplum kuruluşları ile meslek odalarının katılımıyla 3 yıl önce kurulan Muğla Çevre Platformu'nun (MUÇEP) Olağan Meclis Toplantısı 17 Kasım 2019 Pazar günü yapıldı.

Hızırşah Kültür Evi 17 Kasım 2019 Pazar günü yapılan MUÇEP Olağan Meclis Toplantısı’na katılan HacıBektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Datça Şubesi Cemevi Yönetim Kurulu Başkanı Murat YILDIRIM  kıyı ve çevre ile ilgili düşüncelerini belirti.


 Datça ilçe merkezine 6 kilometre mesafede Hızırşah Mahallesi yakınlarında iki yıl önce restore edilerek, Hızırşah Kültür Evi olarak yeniden kullanıma açılan 19'uncu yüzyıldan kalma tarihi Taksiarhon Kilisesi'nde düzenlenen toplantıya Datça, Marmaris, Bodrum, Menteşe ve Akyaka meclislerinden temsilciler katıldı. MUÇEP Yürütme Kurulu Sözcüsü Oya Özgüven toplantını açılışında yaptığı konuşmada, tüzel bir kişiliğe sahip olmayan platformun, siyasi partilerden bağımsız ve partilerin karşısında tarafsız bir kuruluş olduğunu söyledi.

MUÇEP'in kar amacı güden ticari bir kuruluş olmadığına dikkat çeken Özgüven, "MUÇEP, Muğla bölgesinde doğanın ve çevrenin korunması için tüm ilçe ve beldelerden bir araya gelen çevreciler ile sivil toplum örgüt temsilcilerinin oluşturduğu bir platformdur" diye konuştu. Muğla'da doğanın ve çevrenin korunması amacıyla birçok etkinlik düzenlediklerini vurgulayan Özgüven, "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2016 yılında yürürlüğe konulan ve Gökova Körfezi'ni kapsayan doğal SİT alanlarının yeniden belirleyen uygulamanın iptal edilmesi amacıyla, Muğla İdare Mahkemesi'ne 2017 Eylül ayında dava açtık. MUÇEP'in birleşenleri arasında yer alan Muğla Mimarlar Odası tarafından takip edilen uygulamanın iptal davası henüz sürüyor.  


Bakanlığın bu uygulaması maalesef ekolojik yıkım tehdidi içeriyor. Yeni uygulamayla, doğanının acımasızca tahrip edilmesinden endişeliyiz. Umarız, bu dava lehimize sonuçlanır, Muğla, cennet kalır" sözlerini kaydetti.

FOTO GALERİ:Hiç yorum yok:

Yorum Gönder