9 Ocak 2023 Pazartesi

Gağan Bayramı'nı Datça'da Kutladık

 


Hacı Bektaşı Veli Anadolu Kültür Vakfı Datça Şubesi Cemevi olarak 05.01.2023 Perşembe akşamı canlarımızın getirdiği lokmalarımızı Dede Hıdır Ruzgar’ın lokma duası ile paylaştık. 

Yine aynı akşamki sohbetimizde başkan Murat Yıldırım, Gağan Bayramı ile ilgili bilgi verdi. 

Hepimizin bildiği ve kabul edeceği gibi; Yeni bir yıla girmenin her dinde, her inançta, her coğrafyada farklı ritüelleri var. Dersimliler ise yüzyıllardır, yeni yılı Gağan Bayramı ile kutlar. Bu ayda; Khal Gağanolarak bilinen bir ritüel ile yeni yıl karşılanır, eski yıl uğurlanır.

Aralık ayı, Dersim bölgesi Alevilerinin kutsadığı bir aydır. Çünkü İnançlarını, 'Reya Haq' yani Hak Yol olarak niteleyen Dersimlilere göre, Aralık ayı bu inancın 10'uncu ayıdır. Gağan ayının birinci günü 22 Aralık'a, 30'uncu günü de 20 Ocak'a rastlar. Dersim Alevilerinin inancına göre, Gağan ayının ilk günü kış mevsimine de girilen gündür.

'khal' sözcüğünün 'yaşlı/bilge/kâmil' anlamına geldiğigibi Gağan da dinsel bağlamını vurgulamak için kullanılmaktadır.

Dersim mitolojisine göre Khal Gağan, aralık ayının üçüncü haftasında başlar ve ocak ayının ilk haftasına kadar sürer. Gağan ayında, salı gününden başlayıp üç günlük oruç tutulur. Orucun amacı; çetin geçecek kış aylarının can ve mal kaybına sebep olmaması için niyaz etmektir. Pir, Mürşit ve dedelerin olduğu yerlerde cemler bağlanır. Bu süre içinde insanlar mümkün olduğunca gönül kırmamaya gayret ederler.Üç gün orucun ardından kömbeler yapılır ve gülbengler ve lokma dualarıyla paylaşılır. Bu kömbelerin içine üç küçük ağaç parçası konulur: Birincisi kısmet, ikincisi bereket, üçüncüsü ise sağlık içindir. 

Bizler de Gağan Bayramı vesilesi ile bir kez daha tüm yurttaşlarımızın yeni yılını kutlar; birlik ve dirliğimizin daim olmasını yüce Allah’tan niyaz ederiz. 

 

Hacı Bektaşı Veli Anadolu Kültür Vakfı 

Datça Şubesi Cemevi Başkanı

Murat Yıldırım

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder