14 Ekim 2014 Salı

Aleviler Ankara Mitinginde buluştu

"Eğitimde Yaşanan Hak İhlallerine Hayır" Mitingi Yapıldı.

Datça Hacıbektaş veli Anadolu kültür Vakfı Şubesi Cem Evi Yönetim Kurulu ve üyeleri, Datça Otogarı'ndan 11 Ekim 2014 saat 19. 00'da, Ankara Sıhhiye Meydanı'nda 12 Ekim 2014 Pazar Günü Saat 12.00'de yapılacak olan "Eğitimde Yaşanan Hak İhlallerine Hayır" Mitingine katılma üzere hareket ettiler.
(Video Görüntü için Tıklayınız.)


Aleviler Ankara Mitinginde buluştu.
Ankara Sıhhiye Meydanı'nda Alevi mitingi yapıldı.

Alevi örgütlerinin başta zorunlu din dersleri olmak üzere eğitimde yaşanan hak ihlallerine karşı 12 Ekim 2014 Pazar Günü Saat 12.00'de Ankara’nın Sıhhiye Meydanı’nda kitlesel miting yaptı.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Datça Şubesi Yönetimi'nin tam kadro olarak katıldığı Sıhhiye Meydanındaki mitinge; CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağababa, Yakup Akkaya, CHP Milletvekilleri Gökhan Günaydın, Kamer Genç, Hüseyin Aygün, İhsan Özkes, İlhan Cihaner, Muharrem Işık, Müslüm Sarı, Aykut Erdoğdu, Haydar, Akar, Candan Yüceer, CHP Ankara İl başkanı Neca Yıldız ve Yönetim kurulu üyeleri, HDP Milletvekili Nazmi Gür, Sebahat Tuncer, ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş, Halk Evleri Genel Başkanı Oya Ersoy, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, www.İstanbulgercegi.com genel yayın yönetmeni İmambakır Üküş, Ahmet Tatar, Nevşehir il genel meclis üyesi Tayfun Ceyhan, Sanatçı Hilmi Yarayıcı, KESK Başkanı Lami Özgen çok sayıda parti yöneticisi ve Alevi vatandaşlar katıldılar...

Miting'de, Hacı Bektaş Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Ercan Güçmez, Alevi Kültür Dernekleri Başkanı Doğan Demir, Avrupa Alevi Federasyonları Konfederasyonu Başkanı Turgut Öker konuşma yaptılar. Mehmet Turan Dede Cerağ uyandırdı ve miting bitiminde Cerağ'ı sır etti...

Alevi Bektaşi Federasyonu ile Pir Sultan Abdal Dernekleri, provokasyon korkusu ve insanların yaşamını yitirdiği Kobani protestoları sürecinde farklı bir gündemle miting yapmanın doğru olmadığı gerekçesiyle eylemden çekildi.

Hacı Bektaş Anadolu Kültür Vakfı ile Alevi Kültür Dernekleri ise beyaz bayrakların taşındığı bir miting gerçekleştirdi...

ÇERAĞ KARDEŞLİK İÇİN YAKILDI

Miting, Alevilik inancında cem ibadetlerinde “Çerağ yakmak” olarak bilinen, kandil yakıp dilek ve duaların dile getirildiği ritüelle başladı. 15 Eylül’de Dersim’den başlayan yürüyüşün temsilcilerinin yer aldığı Çerağ yakma sırasında dua okuyan Dede Mehmet Turhan, Kobani’deki zulme dikkat çekerek, Kürt halkının yanında olduklarını belirtti. Turhan duasında, “Halk aşkına, barış aşkına, kardeşlik aşkına, birlik ve beraberlik aşkına çerağımızı yakıyoruz” dedi.

‘KATLİAMLARA SESSİZ KALAMAYIZ’

Çerağ yakılmasının ardından miting düzenleyicilerinden Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, Alevilere yönelik asimilasyon politikalarının giderek arttığını söyledi. Alevilerin görmezden gelindiğini belirten Geçmez, ana akım medyanın 15 Eylül’den beri devam eden yürüyüş ve eylemlerini takip etmemesinden bile bunu gördüklerini söyledi. Alevilerin yüzyıllardır “bir olalım, iri olalım, diri olalım” dediğini kaydeden Geçmez, bu nedenle Ortadoğu’da yaşanan katliamlara sessiz kalamayacaklarını, kalmadıklarını söyledi.

‘IŞİD’LERİ BU EĞİTİM DOĞURDU’

Eğitim politikalarıyla Alevi çocuklarına Sünni inanç dayatıldığını belirten Geçmez, “Bu eğitim sistemiyle adeta dini faşizm uyguluyorlar” diye konuştu. Türkiye eğitim sisteminin IŞİD’leri doğurduğunu belirten Geçmez, “Ne Ortadoğu’da yaşananlar ne de eğitim politikaları birbirinden farksızdır. Bugün IŞİD kapımızdadır. Bunun sorumlusu olan hükümete karşı sesimizi bir kez daha yükseltiyoruz” dedi. Alevilerin Kobanê halkıyla dayanışmayı kendilerine misyon saydığını ifade eden Geçmez, “Aleviler Ortadoğuda barışın elçileri olarak yer almaya devam edecek. Bizler daha çok meydanlarda olacağız. Bu bilinsin. Alevilerin gözü Şengal’de, Lazkiye’de, Kobanê’dedir.” dedi. Geçmez, halklarla dayanışmayı büyütme ve ortak mücadeleyi genişletme çağrısında bulundu. Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Başkanı Turgut Öker, Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olduktan sonra da ayrımcı ve tekçi tavrını sürdürdüğünü belirterek, “Alevilerin direnmekten, mücadele etmekten başka çaresi yok” dedi. Kürt halkının Kobani ve Rojava’daki direnişlerinin Alevilerin direnişi de olduğunu kaydeden Öker, “Saldırılar bize yapılmış saldırılardır. O nedenle halklarla dayanışmayı büyütmeliyiz” dedi.

‘DAYANIŞMAYI BÜYÜTECEĞİZ’

Mitingin düzenleyicilerinden AKD Genel Başkanı Doğan Demir de, Alevilerin mitinginin geniş bir çerçevede ele alınması gerektiğini belirtti. Demir, Miting meydanında Gezi’de yaşamını yitiren Ethem’ler, Ali İsmail’ler, Medeni’ler’in olduğunu, dillerinde de Alevilere yönelik saldırılara ve Ortadoğu’da yaşanan katliamlara tepki olduğunu belirtti. Mitingin eğitim sistemine tepki ve Alevilere yönelik asimislasyon politikalarının yanı sıra diğer önemli başlığının ise Kobanê ile dayanışma çağrısı olarak belirlendiğini ifade eden Doğan da, dayanışmayı ve ortak mücadeleyi büyütme çağrısında bulundu.


Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Datça Şubesi Basın Açıklaması

11 Ekim 2014 Cumartesi Günü Eğitimde hak ihlallerine karşı Ankara mitingi öncesi Datca Berkin Elvan meydanı'nda basın açıklamasi yaptık.

FOTO GALERİ

Zorunlu din dersleri, imam hatip dayatmacılığı ve 4+4+4 eğitim sistemi

12 Eylül’ün getirdiği zorunlu din dersi AKP hükümetiyle birlikte hız alarak devam etmektedir. Her yıl değişen eğitim sistemiyle bilimsel, çağdaş eğitimden uzaklaşılarak eğitimi dinselleştirmeye çalışılmaktadır.Son olarak bu yıl uygulanan Temel Öğretimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi rezaletleri gözler önüne sermektedir. TEOG sistemi bir fiyaskodur. Kendi mahallelerinde okul olmasına rağmen 150 km ötede başka bir okula kaydettirmenin haklı hiç bir gerekçesi yoktur, olamaz. Tercih yapmayan öğrencilerin direk imam hatiplere yerleştirilmesi utanmazlıktır.

Dini eğitime geçmeyi amaçlıyor

Kendisinden başka hiç bir toplumu tanımayan , yok sayan AKP hükümeti 4+4+4 sistemiyle bütün okulların imam hatipe dönüştürülmesi projesiyle dini eğitime geçmeyi amaçlamaktadır. İslam'ın hoşgörü dini olduğunu söyleyenler İslam dininden olmayanı imam hatipe kaydetmek hoşgörüsüzlüğü göstermişlerdir. Bizler imam hatiplere karşı değiliz. Elbette din eğitimini almak isteyenler imam hatiplere kayıtlarını yaptırabilirler. Ancak Alevileri yok sayan, gayrimüslimleri yok sayan veya dini eğitim almak istemeyenleri yok sayan bu sistemi haklı bulmuyoruz. Bizler zorunlu din dersleri kaldırılsın isterken çocuklarımızı böyle dini eğitime zorlamalarını antidemokratik buluyoruz.

Sessiz kalmayacağız

12 yıldır ülkeyi yeniden inşa etmeye çalışan, tüm sistemleri kendi lehine değiştiren bu hükümet karşısında elbette sessiz kalmayacağız. Tüm Türkiye’yi alanlara davet ediyoruz. Alevi Kültür Derneklerinin düzenlediği bu yürüyüş için 12 Dergâhtan yola çıkarak Ankara’da buluşacağız. 12 koldan yapılacak olan yürüyüş 12 Ekim tarihinde Ankara’da Sıhhiye Meydanı’nda kitlesel bir mitingle son bulacaktır. Bu yürüyüş için ilk adım 15 Eylül’de Dersim Düzgün Baba’dan atılacak ve 12 Ekim’de tüm Ocaklardan gelen canlar Ankara’da buluşacaktır.

IŞİD'meyen kalmadı

IŞID'in Ortadoğu'nun pek çok kentinde yaptığı katliamlar,Kobeni de zirveye ulaşmıştır.Türkmen, Ezidi, Kürt kadın, çocuk, genç, yaşlı demeden herkesin "tekbir" getirerek kafalarını kesen, kurşuna dizen bu vahabi kökenli terör örgütü; ne yazık ki ülkemiz iktidarınca da gizli ve açık destek görmektedir. İktidarın emperyalistlerin teşvikiyle kabaran Suriye hırsı o kadar ön plana çıkmıştır ki, Işid'in sözde "cihad"ına adeta nefer olmuşlardır.

Işid teröristlerinin Kobeni de tutuşturduğu zulüm ve vahşet ateşi bu gün sınırlarımıza ulaşmış, PKK- Hizbullah kavgasıyla 6 ilde sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir. Kobani de ki olayları protesto eylemlerinde pek çok vatandaşımız yaralanmış 18 kişide yaşamını yitirmiştir. Sonrasında gerçekleştirilen suikastlarla ok yaydan çıkmış, şehit olan emniyet mensuplarıyla Türkiye yeniden faili meçhul cinayetler dönemine girmiştir. Farklı düşünce ve inançları böylesi karşı karşıya getiren hükümet adeta yeni bir 1980 süreci izletmektedir. O günlerin yaralarını henüz saramamışken gençlerimizi ülkemizi yeniden böylesi bir karanlığa sürüklenmesine zin vermeyeceğiz. Bu sebeple de Hükümetten akılcı ve demokratik adımlar atmak suretiyle bi an evvel bu kaos ortamına bir son vermesini bekliyoruz. Çıkan olaylarda ölen tüm yurttaşlarımıza Tanrıdan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz..

Barıştan, halkların kardeşliğinden yana olan tüm canlarımızı da Bir olmak, diri olmak, iri olmak için; 12 Ekim'de Ankara mitingimizde bizlerle birlikte olmaya davet ediyoruz.

DATÇA HACI BEKTAŞ VELİ ANADOLU KÜLTÜR VAKFI-CEMEVİ
DATÇA ALEVİ İNSİYATİFLERİ


Çankaya Pir Sultan Abdal Kültür Merkezi ve Cemevi'ni Ziyaret ettik.

Mimarlığını Mimar sevilay MİSER'in yaptığı Çankaya Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Türkiye’nin en büyük cemevi olan Çankaya Pir Sultan Abdal Kültür Merkezi ve Cemevi'ni Mimar Sevilay Miser ile birlikte ziyaret ettik.

ÜÇ KATLI CEMEVİ

Turan Güneş Bulvarı ile Ürdün Caddesi arasında bulunan merkez, üç kattan oluşuyor. Giriş katta, cenaze, kurban kesim, taziye ve toplantı için alanların yanı sıra otopark, kazan dairesi, sığınak, çok amaçlı toplantı salonu, yemekhane, yönetim ve depolama alanları, mutfaklar, gasilhane-morg, soyunma odaları, sergi ve konferans salonu bölümleri de yer alıyor. Birinci katta kırklar meydanı, fuaye alanı, atölyeler, bebek bakım odası, dede odası, sistem odası ve yine soyunma odaları yer alıyor. 7 katlı özgün çatının altında ‘‘Kırklar Meydanı’nın yanı sıra inanç müzesi ve kütüphane bulunuyor. Dış kaplama taşı Hacıbektaş’tan getirilen Nevşehir Taşı ile bezenen merkeze 7 merdiven sonundaki Cennet Kapısı’ndan girilirken, merkezdeki basamak sayılarından, seçilen bitkilere, dış cephedeki kufi Ali süslemelerinden çevre düzenlemesine kadar her unsur özenle tasarlanmış olmasıyla dikkat çekiyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder