14 Ekim 2014 Salı

Zorunlu Din Dersi" Protestosu

İSTANBUL'LU ALEVİLER'DEN "Zorunlu Din Dersi" Protestosu


(Video Görüntü için Tıklayınız.)


23 Eylül 2014 Salı günü, Başta Hacı Bektaş Veli Anadolu KültürVakfı Datça Cemevi Başkanı Murat Yıldırım, Sultangazi cemevi dedesi Veli Gülsoy, Kağıthane Nurtepe cemevi dedesi Zeynel Şahan, Garip Dede Degrahı Dernek Başkanı Celal Fırat, Erikli Baba Kültür Derneği ve Cemevi Başkan Yardımcısı Kazım Akşahin, Karacaahmet Sultan Dergahı Genel Sekreteri Hasan Mercan, Sütlüce Karaağaç Dergâhı’ndan Kazım Güvercinoğlu’nun da bulunduğu İstanbul’da ki Alevi kurum başkanlarından bir grup, zorunlu din derslerini protesto etmek ve yeni eğitim öğretim yılındaki sorunları dile getirmek için Cağaloğlu'ndaki İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün önüne siyah çelenk bırakıp, basın açıklaması yaptı.


Alevi Dernekleri: Zorunlu din dersi istemiyoruz! Bedeli ne olursa olsun…

Alevi Dernekleri Federasyonu üyesi bir grup, zorunlu din derslerini protesto etmek ve yeni öğretim yılındaki sorunları dile getirmek için Cağaloğlu’ndaki İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü binası önüne siyah çelenk bıraktı.

Saat 11.00 sıralarında İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü önünde toplanan yaklaşık 50 kişi, “Mezhepçi eğitime karşı demokratik mücadele” yazılı pankart açtı. “Zorunlu din dersi istemiyoruz” sloganları da atan grup, daha sonra Milli Eğitim Müdürlüğü girişine siyah çelenk bıraktı.

TEKÇİ YAKLAŞIMLARIN KARŞISINDA TAVİZSİZ DURACAĞIZ

Basın açıklamasını okuyan Alevi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Rıza Eroğlu, yeni öğretim yılının birtakım dayatmalarla toplumu rahatsız ettiğini belirterek, şunları söyledi:

“Eğitim emekçilerinin çağ dışı yaşam koşullarını çağa uydurmak, okullarımızın fiziki yapısını düzeltmek, bilimsel eğitim önündeki engelleri kaldırmak ve daha bir dizi öncelikli sorunlar varken, iktidarın tüm bu sorumluluklardan kaçıp, yeni bir ötekileştirici politikası hepimizin bilgisi dahilindedir. İktidar, zorunlu din derslerinin ardından, 4+4+4 sistemini uygulamaya sokan ve adım adım, bu ülkenin değişik inançlarını bitirmeye çalışan bir politikayı bize reva görmektedir. Ancak, tekçi eğitimi okul müfredatına yerleştirmekle tatmin olmayan AKP iktidarı, giderek orta öğretimin tümünü imam hatip okulları haline getirmeye çalışmak gibi bir tehlikeli ortamın yaratılmasına ve ayrıca Alevi-Sünni kardeşliğine de ciddi bir biçimde balta vurmaktadır. Biz Alevi kurumları ve bireyleri olarak, bu tekçi, ırkçı, mezhepçi yaklaşımların karşısında tavizsiz duracağımızı bildirmek için burada toplandık.”

ÇOCUKLARIMIZI ZORUNLU DİN DERSİNE GÖNDERMEYECEĞİZ

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Alevilere yönelik ihlali belirtmesinin kendilerinin haklılığını ortaya koyduğunu belirten Eroğlu şöyle devam etti:

“Her şeyden önce ‘Hiç kimse inancını değiştirmeye zorlanamaz’ hakkının ihlali, Anayasal suçtur. Bu nedenle iktidara çağrımızdır: Öncelikle zorunlu din dersleri eğitimden derhal kaldırılmalıdır. Orta öğrenim, imam hatiplere indirgenmekten vazgeçilmelidir. Alevi çocuklarını, inançlarından şüpheye düşüren, Sünni müfredata mahkûm etmekten vazgeçilmelidir. Bugün burada çocuklarımızı okula göndermeyerek tepkimizi dile getirmenin yanı sıra şunu da söylemek istiyoruz ki, bu eylemlerimiz çoğaltarak büyüteceğiz. İktidarınızı rahatsız etmeye devam edeceğiz ve bedeli ne olursa olsun çocuklarımızı din dersleri eğitimine göndermeyeceğiz.”


RESİM GALERİSİ

    * Foto Galeri ve Slayt >>

(Resmi Büyük Görmek için Lütfen Resimin Üzerine Tıklayınız.)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder