28 Eylül 2018 Cuma

DATÇA CEMEVİ MUHARREM AYINI UĞURLAYIP AŞURE LOKMASINI PAYLAŞTI


Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Datça Şubesi Cemevi, Yassı Muhrrem ve kerbela şehitleri için 23 Eylül 2018 Pazar günü saat 12.30 de Datça Cemevi'nde  Aşure Lokması Etkinliği düzenledi.

HACI BEKTAŞ VELİ ANADOLU KÜLTÜR VAKFI DATÇA ŞUBESİ CEMEVİ, 23 EYLÜL 2018 PAZAR GÜNÜ SAAT 12 30 DA,  DATÇA’LI CANLARLA AŞURE LOKMASINI PAYLAŞIP, KERBELA ŞEHİTLERİNİ ANDI.. 


338 yıldır var olan dinmeyen acımız, bitmeyen yasımız Kerbela.  Dünya var oldukça da acısı yaşanacak, zalimin zulmü lanetlenecek, mazlumlar rahmetle, minnetle, ibadetle ve gözyaşıyla yâd edilecekler.

Bu yıl 11 Eylül 2018 Salı günü başlayan MUHARREM orucumuz 22 Eylül 2018 Cumartesi günü  sona erdi.  Bu  zaman zarfında cem evimizde sohbetleri yürüten kurum dedemiz NİHAT YOLERİ’ ve duaz ve Kerbela ağıtlarıyla bizimle olan Zakir DURSUN ALABIYIK’a; 13 Eylül.2018 Perşembeakşamki Muharrem sohbetimize katılarak KERBELA olayını geniş bir şekilde anlatan Sayın Mimar SEVİLAY MİSLER’e;

Muharremin 7’ sinde bizleri yalnız bırakmayarak sohbetimize katılan Genel Merkez Genel Saymanı Sayın BİNALI EFE  ve kıymetli eşleri hanımefendiye; Muharrem orucu süresince 12 gün boyunca HAYIR Lokması veren canlarımıza, bu hayır lokmaları pişiren ve dağıtan ERDOĞAN AKPINAR,  ŞAHANIM YILDIRIM, HATUN YOLERİ,  MİYASE TOKGÖZ, PAKİZE TAŞDELEN,  CEMİLE DEMİR, ŞEBNEM ÇETINKAYA, VELİ TOKGÖZ ‘e, yönetim kurulu üyelerimize, sevgili aileme ve 12 gün boyunca bizlerle birlikte olan, hizmet eden tüm canlarımıza; ayrı ayrı teşekkür ederim.

Ayrıca bu yıl AŞURE LOKMAMIZI musahip kurumlarımızdan olan PIR SULTAN ABDAL DERNEĞİ’yle aynı gün DATÇA Halkıyla paylaşarak  KERBELA  ŞEHİTLERİMİZİ  birlikte anacağımızı da bilgilerinize sunarım.

Münkir, münafık cümlemizden uzak olsun, Zalimlere yüz bin kere lanet olsun; İmam Hüseyin’e ve 72 şühedayı Kerbela’ya ve tüm gerçek şehitlere rahmet olsun. Mekânları cennet ruhları şad olsun…

Hacı Bektaş-ı Veli Anadolu Kültür Vakfı
Datça Şubesi- Cem Evi
 Başkanı MURAT YILDIRIMMUHARREM AYI


Kameri ayların birincisi olan Muharrem ayı Arapçada; yasaklanmış, haram kılınmış anlamına gelmektedir. Muharrem ayı birçok inançta önemli olayların meydana geldiğine inanılan kutsal bir aydır. Buna göre birkaç örnek verirsek;
* Hz. Âdem bu ayda tövbe etmiş ve tövbesi kabul edilmiştir.
* Hz. Nuh tufandan bu ayda kurtulmuştur.
* Hz. İsa bu ay içinde dünyaya gelmiştir.
* Hz. İbrahim bu ay içinde ateşe atılmış ve ateşten kurtulmuştur.
Muharrem ayı birçok inanç için önemli bir aydır ancak bu ayı asıl önemli kılan İslam peygamberi Hz. Muhammed ‘in torunu İmam Hüseyin ve yanındakilerin katledildiği dünya tarihinin en vahşi, en acımasız olaylarından biri olan “Kerbela kıyımının”  bu ayda gerçekleşmiş olmasıdır.

Bu kıyım insanlığın yüzünü kızartan,  acı veren ve içinde “insanlık” bulunan herkese keder ve üzüntü veren bir kıyımdır.  Bu olay insanlık yaşadığı sürece bilinçlere her zaman diri kalacaktır.

MUHARREM ORUCU

Oruç, dinsel ya da ahlaki amaçlarla yiyecek içecek ve cinsel ilişkiden uzak durarak nefsi kontrol etmeyi sağlar.

Alevilikte muharrem orucu yas orucudur. Kurban bayramının başlangıcından 20 gün sonra Hz. Hüseyin ve yanındakilerin acısını duyumsamak ve anlamak için tutulmaya başlanır. Muharrem orucu 12 gündür. 3 gün de “Masum-u Pak orucu” tutulur. Masum-u Pak orucu Hz. Hüseyin tarafından Kufe’ye gönderilen ve Yezit tarafından şehit edilen amcasının oğlu Müslüm Bin Akıyıl ve çocukları Muhammet ve İbrahim’i anmak için tutulur.

Biz Alevilerde bu kutsal ayda gün doğumundan gün batana kadar orucumuzu tutar, etyemez, Ehlibeytin uğradığı zulmün anısına su içmez, eğlence yapmayız.   İmam Hüseyin'in acısını yüreğinde hissedenlerin, Abbas'ın kesik kollarından akan kanı kendi kollarından aktığını hissedenlerin eğlenmesi elbette ki mümkün değildir.

AŞURE

Anadolu’da Hakk’a yürüyen kişinin ardından, Hakk’a yürüyen kişinin ruhunun rahatlaması varsa günahlarının Tanrı tarafından bağışlanması amacıyla; kurban kesilir, helva ve/veya lokma dağıtılır. Buna “can yemeği” denir.

Aşure insanlara;  “her acının, ölümün ardından” yaşamın sürdüğünü hatırlatıp, geride kalanların acılarından uzaklaşarak hayatlarını tatlılık içinde sürdürmeleri bilincini vermektedir.
Muharrem orucu ardından Hz. Hüseyin’i ve Ehlibeyti sevenler Kerbela’da şehit olanlar adına insanlara iyilik sunmak ve şehitlerin ruhlarını rahatlatmak amacıyla aşure pişirip dağıtırlar.

Aşure “can yemeği” olarak sunulur.

Değerli canlar,
Muharrem ibadet ayıdır.. Muharrem yas ayıdır... Muharrem batılın Hak'ka kılıç çektiği aydır...  Muharrem aşura ayıdır...

Bu yüce aya kavuşturan Rahman'a had olsun.. Tüm canların ibadeti makbul, duaları kabul olsun..

Datça Hacıbektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Cemevi Başkanı
Murat YILDIRIM

FOTO GALERİ:
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder