22 Mart 2019 Cuma

ÂŞIK VEYSEL’İN 46.ÖLÜM YIL DÖNÜMÜ – HZ ALİ’NİN DOĞUMU NEVRUZ ETKİNLİĞİ YAPILDI


Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Datça Şubesi Cem Evi’nin “Âşık Veysel’in 46. Ölüm Yıl dönümü – Hz. Ali’nin Doğumu Sultan Nevruz Programı” 21 Mart 2019  Perşembe Günü Saat 18.00’de Datça Cem Evi’ndegerçekleştirildi

Program, Leyla DİNÇER’in seslendirdiği “Senlik Benlik Nedir? Bırak” şiiri ile başladı. Datça Şubesi Cemevi Başkanı Murat YILDIRIM’ın yaptığı açılış konuşmasının, Araştırmacı-Yazar Musa DİNÇ Âşık Veysel’in hayata bakışıyla ilgili bir sunum yaptı.


Hatice DOĞAÇ’ın “Seni Unutur mu?”adlı Veysel’e yazılan yazının ardından, Kubilay Akman’ın bağlaması eşliğinde Leyla DİNÇER’in seslendirdiği Âşık Veysel türkülerinden oluşan dinleti gerçekleştirildi. 


İnanç Önderi Nihat YOLERİ’nin Hz. Ali’nin doğumu ve Sultan Nevruz konuşması ve yapılan ikramlarla etkinlik sona erdi.

Programa;  
CHP Muğla MilletvekiliSuat ÖZCAN,  
Datça Belediye Başkanı Gürsel UÇAR,
İYİ Parti Datça Belediye Başkan Adayı Levent ASLAN,  
BBP Datça Belediye Başkan Adayı Rasim USLU,
 CHP Datça İlçe Başkanı Aytaç KURT,
HDP Datça İlçe Başkanı Bülent BASUT,
Muhtar Adayı Nimet KILIÇ,
CHP ve HDP Parti Meclis Üyeleri, ÖDP Datça İlçe teşkilatı üyeleri ile çok sayıda sivil toplum yetkilileriyle birçok vatandaş katıldı.


CEM EVİ BAŞKANI MURAT YILDIRIM'IN MESAJI:

Nevruz Bayramı ya da kısaca Nevruz, Afganlar, Anadolu Türkleri, Arnavutlar, Azeriler, Farslar, Gürcüler, Karakalpaklar, Kazaklar, Kırgızlar, Kürtler, Özbekler, Tacikler, Türkmenler ve Zazalar tarafından kutlanan geleneksel yeni yıl ya da doğanın uyanışı ve bahar bayramı olarak adlandırılır.

Yazılı olarak ilk kez 2. Yüzyılda Pers kaynaklarında adı geçen Nevruz, İran ve Bahai takvimlerine göre yılın ilk gününü temsil eder.
28 Eylül – 2 Ekim 2009 arasında Abu Dabi’de hükümetler arası toplanan Birleşmiş Milletler Manevi Kültür Mirası Koruma Kurulu, 3000 yıldan beri kutlanmakta olan Pers kökenli bu şenliği, Dünya Manevi Kültür Mirası Listesi’ne dahil etmiştir. 2010’dan başlayarak Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 21 Mart’ı Dünya Nevruz Bayramı olarak ilan etmiştir.

Ağır ve zorlu geçen kış aylarından sonra, toprağı işleyecek, toprağı işleyecek, durağanlıktan harekete geçebilecek, bitkilerin yeşermesi, dalların boy vermesi, kuzuların melemesi, toprağın canlanması, dolayısıyla bereketin ve bolluğun başlangıcı bir gündür.

21 Mart: Sultan-ı Nevruz. Binlerce yıldır, insanlık kendi tarihinde daima doğa varlıkları ile ilişkilerine yer yer kutsallık yükleyerek, bu ilişkiyi törensel bir şekilde, zamana ve çağa uydurarak özünü bozmadan sürdürmüştür. 


Alevilerce Nevruz, yeni yıl ve baharın başlangıcı ile beraber inançsal boyutta hem Hz. Ali’nin doğum günü olarak, hem de Hz. Fatima ile evlendiği, yaradılışın sevgi ve mutluluğun alevlendiği, yeşerip boy verdiği gün olarak kutlarlar. Geçmişte Alevi Bektaşiler Nevruz günü, baharın çiçekleri ve gülleri ile süslenmiş, mumlarla aydınlatılmış Cemevi’ne en temiz ve en güzel elbiselerini giyerek gelirlerdi. Günün anlamı ve Hz. Ali hakkında muhabbet edilirdi. Gülbenkler, deyişler okunur, canlar getirdikleri lokmaları paylaşır, şerbetler (dem) içilerek kutlanırdı.
Binlerce yıllık uygarlıklardan süzülerek gelen 21 Mart Nevruz günü birbirlerini ziyaret edip barış, dostluk ve sevgiyi paylaşmışlardır. Gündüzleri halay çekmişler, akşamda dergahlarda “Nevruz Cemi” yapıp semah dönmüşlerdir.

Biz de; hem yeniden doğuşu, tomurcuklanmayı, çiçeklenmeyi, hem de barış için, kardeşlik için, dostluk için, yeni ve güzel başlangıçlar için ihtiyacımız olan ateşi temsil eden Nevruz Bayramımızın hepimize kutlu olmasını ve ülkemize huzur getirmesini temenni ediyoruz.
Yine bugün 25 Ekim 1894, Sivas Şarkışla’da dünyaya gelen Aşık Veysel Şatıroğlu’nun da ölüm yıldönümüdür. 7 yaşında geçirdiği çiçek hastalığı sonucu iki gözünü kaybeden ve babasının kendisini oyalaması için aldığı bağlamayla önce başka ozanların türkülerini daha sonra 1933 yılında tanıştığı Ahmet Kutsi Tecer’in teşvikleriyle kendi sözlerini yazıp söylemeye başlayan büyük ozanımız 78 yaşında vefat etmiştir.

Aşık geleneğinin son büyük temsilcilerinden olan Aşık Veysel, bir dönem yurdu dolaşarak Köy Enstitülerinde saz hocalığı da yaptı. 21 Mart 1973’te aramızdan  ayrılan ünlü halk ozanımız Aşık Veysel’i sevgi, saygı ve özlemle anmaktayız.

Murat YILDIRIM
HBVAKV Datça Şubesi Cemevi Başkanı


FOTO GALERİ:
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder