12 Eylül 2019 Perşembe

EREN BABA ETKİNLİĞİ 29 AĞUSTOS 2019


29 Ağustos 2019 Perşembe günü Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Datça Şubesi Cemevi, her yıl Ağustos’un son perşembe günü Sandras Dağı zirvesinde bulunan Eren Baba ziyaretinde gerçekleştirilen “Eren Günü” etkinliğine katıldılar.

Muğla’nın Köyceğiz ve Ortaca ilçeleri ile, Denizli’nin Beyağaç ilçelerinin köylerinden ve yurdun değişik yörelerinden gelen ziyaretçiler burda dua edip, dileklerde bulundular. Dilekleri gerçekleşenlerin Eren Baba’ya adaklarını getirip kurban kestikleri etkinliğe bu yıl da katılım yoğundu. 


Yaklaşık iki yüz yıldır süren geleneğin hala devam ettiği Eren Günü etkinliğine bu yıl Muğla milletvekili Burak Erbay; Beyağaç Belediye Başkanı Mustafa Akçay; Köyceğiz Eski Belediye Başkanı Salih Erbay; Tavas-Nikfer Eski Belediye Başkanı ibrahim Afatoğlu  katıldı.    

Köyceğiz’in eski Belediye Başkanı Salih Erbay burda yaptığı açıklamada, bu yöredeki halkın buraya dilek dilemeye, dua etmeye geldiklerini, adaklarını burda kesip, birlikte paylaştıklarını söyledi. Dedelerinden, babalarından gördükleri bu inancı sürdürdüklerini, inancın temelinde Tahtacılar ve Orta Asya’daki Şaman geleneklerinin olduğunu söyledi.

HBVAKV Datça Şubesi Cemevi Başkanı Murat Yıldırım da Eren Baba’nın Alevi inancındaki yeri ve öneminden bahsederek, burdaki etkinliklerle ilgili bilgi aldı, görüş alışverişinde bulundu. 


HACI BEKTAŞ VELİ ANADOLU KÜLTÜR VAKFI 
DATÇA ŞUBESİ CEMEVİ EREN DEDE ZİYARETİ

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Datça Şubesi Cemevi Yönetim  Kurulu ve Denetleme Kurulu üyeleri ile bir yanı Denizli Beyağaç ilçesi sınırlarında bir yanı da Muğla Köyceğiz sınırları içinde bulunan Sandras Dağı zirvesindeki Eren Dede’ye geçtiğimiz hafta ziyarette bulundular.
2295 metre yükseklikte Sandras dağının 2150 metre yüksekliğindeki Eren Dede yatırının yer aldığı zirveye ulaşmadan önce yine Sandras dağının eteklerinde bulunan Gökçeova Gölünde kahvaltı molası veren vakıf üyeleri, Eren Dede’ye birkaç kez daha gitme girişiminde bulunduklarını ama yol ve hava şartları nedeniyle zırvaya ulaşamadıklarını ifade ettiler.

Zorlu dağ yolları ve yetersiz yönlendirme tabelalarına rağmen zirvedeki Eren Dede türbesine ulaşan vakıf üyeleri, burda ziyaretlerini gerçekleştirip, dualar ettiler, getirdikleri lokmalarını paylaştılar. 


EREN DEDE KİMDİR?
Sandras Dağı’nın eteklerine tutunan, Köyceğiz’e bağlı Ağla (yeni adı Yayla) sakinlerinin rivayeti odur ki zamanında İran Horasan’daki 72 eren, ellerindeki asaları Anadolu’ya, Balkanlar’a, Ortadoğu’ya fırlatır. Asaların tekmili farklı dağların zirvelerine saçılır. Erenlerin beşinin asası bu yörenin ulu dağlarına; bölge sakinlerinin verdiği adlarla Atkuyruksallamaz, Şimşir, Ölemez, Aygır ve Sandras’ın zirvelerine düşer. Asalar bir süre dağ yücelerinde sahiplerini bekler. Beş eren, onlar gibi sırrına tam olarak eremediğimiz maneviyat dünyasından, içsel yolculuklardan geçerek asalarına doğru yola çıkar. Erenlerden Eren Dede diğer adıyla Çiçek Baba, Sandras’ın zirvesinde asasına kavuşur ve bu dağın yücelerini mekân tutar. Eren Dedenin 3,5 metre genişliğinde ve 42 metre uzunluğundaki mezarı bu zirvede yer almaktadır. 


EREN GÜNÜ
Yaklaşık 7 asırdır yöre halkı tarafından Yörük-Türkmen Kültürüne özgü Eren Günü etkinlikleri yapılmaktadır.
Her yıl Ağustos ayının son perşembesi yapılan ve kaynağı Orta Asya kurgan mezarları kültürüne dayanan ve bu kültürün devamı niteliğinde olan Eren Günü etkinliği; bir gün önce Kartal Gölü bölgesine çıkılması ve burada kurulan çadırlarda konaklama ve çadır ziyaretleri yapıldıktan sonra ertesi sabah şafak vakti Eren Dede Türbesi ziyareti yapılır, dualar okunur, dilekler tutulur, türbe çevresinde turladıktan sonra kurban kesilip, pişirilip yenmesiyle etkinlik son bulur. 


Sandras Dağı hâlâ yaşayan söylenceleri, gelenekselliğini koruyan yaşam ve üretim biçimleri, el değmemiş doğa değerleriyle dikkat çeken özel bir coğrafya. Karaçam ormanları (Pinus nigra), sığla ormanları (Liquidambar orientalis), alpin bitki örtüsü ve tür çeşitliliğiyle Türkiye’nin önemli bitki alanlarından biri burası. Sığla ağacı bölgenin ve Türkiye’nin en önemli değerlerinden; dünya dağılımı büyük oranda Gökova, Marmaris, Köyceğiz, Yunanistan’ın bir bölümü ve Rodos Adası. Sandras’ın yüksek kesimleri ve Kartal Gölü çevresi, Türkiye’nin en yaşlı anıt karaağaçlarını barındırmasından dolayı koruma altına alınmış bulunmaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder