5 Temmuz 2021 Pazartesi

Sultan Nevruz Kutlaması ve Hacetevi Tepesini ziyaret

22 Mart 2021 Pazartesi günü saat 12.00’de Sultan Nevruz Kutlaması sebebiyle Hızırşah Hacetevi’ni ziyaret ettik.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Datça Şubesi Cemevi üyeleri Sultan Nevruz sebebiyle 22 Mart Tarihinde Hacetevi Tepesini ziyaret ettiler.

Pandemi koşulları dikkate alınarak açık havada gerçekleştirilen etkinlikte, vakıf üyeleri Hızırşah’ta bulunan Hacetevi tepesine çıktılar. Burda bir konuşma yapan Datça Cemevi Murat Yıldırım’ın ardından, vakıf üyesi Fatma Tokgöz de günün anlam ve önemini içeren konuşma yaptı.
Katılımcıların yanlarında getirdikleri lokmaları Hacetevi Tepesinde paylaşmalarının ardından, lokmanın bir bölümü de Hızırşah köyündeki halkla paylaşıldı.

HACIBEKTAŞ-I VELİ ANADOLU VE KÜLTÜR VAKFI DATÇA ŞUBESİ

 TANIMSAL VE TARİHSEL OLARAK NEVRUZ;

Nevruz Bayramı ya da kısaca Nevruz; Afganlar, Anadolu Türkleri, Arnavutlar, Azeriler, Farslar, Gürcüler, Karakalpaklar, Kazaklar, Kırgızlar, Kürtler, Özbekler, Tacikler, Türkmenler ve Zazalar tarafından kutlanan geleneksel yeni yıl ya da doğanın uyanışı ve bahar bayramı olarak adlandırılır.

Yazılı olarak ilk kez 2. yüzyılda Pers kaynaklarında adı geçen Nevruz, İran ve Bahai takvimlerine göre yılın ilk gününü temsil eder.

28 Eylül - 2 Ekim 2009 arasında Abu Dabi’de hükümetler arası toplanan Birleşmiş Milletler Manevi Kültür Mirası Koruma Kurulu, 3000 yıldan beri kutlanmakta olan Pers kökenli bu şenliği, Dünya Manevi Kültür Mirası Listesi 'ne dâhil etmiştir. 2010'dan başlayarak Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 21 Mart'ı "Dünya Nevruz Bayramı" olarak ilan etmiştir. 

Ağır ve zorlu geçen kış aylarından sonra, toprağı işleyecek, durağanlıktan harekete geçebilecek, bitkilerin yeşermesi, dalların boy vermesi, kuzuların melemesi, toprağın canlanması, dolayısı ile bereketin ve bolluğun başlangıcı bir gündür 21 Mart: Sultan-ı Nevruz. Binlerce yıldır, insanlık kendi tarihinde daima doğa varlıkları ile ilişkilerine yer yer kutsallık yükleyerek; bu ilişkiyi törensel bir şekilde, zamana ve çağa uyarak, özünü bozmadan sürdürmüştür. 

 

ALEVİ - BEKTAŞİ İNANCINDA NEVRUZ;

Alevilerce Nevruz yeni yıl ve baharın başlangıcı ile beraber inançsal boyutta hem Hz. Ali’nin doğum günü olarak, hem de Hz. Fatima ile evlendiği, yaradılışın sevgi ve mutluluğun alevlendiği, yeşerip boy verdiği gün olarak kutlarlar. 

Geçmişte Alevi-Bektaşiler Nevruz günü, baharın çiçekleri ve gülleri ile süslenmiş, mumlarla aydınlatılmış Cem Evi’ne, en temiz ve güzel elbiselerini giyerek gelirlerdi. Günün anlamı ve Hz. Ali hakkında muhabbet edilirdi. Gülbenkler, deyişler okunur, canlar getirdikleri lokmaları paylaşır, şerbetler (dem ) içilerek kutlanırdı.

Binlerce yıllık uygarlıklardan süzülerek gelen 21 Mart Nevruz günü, birbirlerini ziyaret edip barış, dostluk ve sevgiyi paylaşmışlardır. Gündüzleri halay çekmişler, akşamda  dergâhlarda ’’Nevruz Cemi’’ yapıp semah dönmüşlerdir.

Biz de; Hem yeniden doğuşu, tomurcuklanmayı, çiçeklenmeyi; hem de barış için, kardeşlik için, dostluk için, yeni güzel başlangıçlar için ihtiyacımız olan ateşi temsil eden Nevruz Bayramımızın hepimize kutlu olmasını ve ülkemize huzur getirmesini temenni ediyoruz. 

 DOSTLAR SENİ UNUTMADI...

Yine bugün 25 Ekim 1894, Sivas, Şarkışla’da dünyaya gelen Âşık Veysel Şatıroğlu’nun da ölüm yıldönümüdür. 

7 yaşında geçirdiği çiçek hastalığı sonucu iki gözünü kaybeden ve babasının kendisine oyalanması için aldığı bağlamayla önce başka ozanların türkülerini daha sonra 1933 yılında tanıştığı Ahmet Kutsi Tecer'inteşvikleriyle kendi sözlerini yazıp söylemeye başlayan büyük ozanımız, 78 yaşında vefat etmişti. 

Âşık geleneğinin son büyük temsilcilerinden olan Âşık Veysel, bir dönem yurdu dolaşarak Köy Enstitüleri’nde saz hocalığı da yaptı. 

 

Ben giderim adım kalır

Dostlar beni hatırlasın

Düğün olur bayram gelir

Dostlar beni hatırlasın… dizelerinin ve nice ölümsüz halk müziği eserlerinin sahibi ozanımız 21 Mart 1973’te aramızdan ayrılmıştır. 

Ünlü halk ozanımız Âşık Veysel’i saygı, sevgi ve özlemle anarken; bir kez daha tüm halkımızın Nevruz bayramını kutlarız... 

 

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı 

Datça Şubesi Cemevi

Başkan 

Murat Yıldırım
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder