13 Mart 2023 Pazartesi

Datça'da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde yürüyüş ve basın açıklaması

 DATÇALI KADINLAR: “DAYANIŞACAĞIZ, MÜCADELE EDERKEN UMUDUMUZU BÜYÜTECEĞİZ, ÖZGÜRLEŞECEĞİZ”

Datça ilçesinde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde yürüyüş ve basın açıklaması yaparak “Her türlü doğa olayının bir felakete dönüştüğü ülkemizde en büyük bedeli biz kadınlar ödüyoruz” diyen Datça Kadın Platformu ve Datça Kent Konseyi Kadın Meclisi, kadınların özgürleşmesiyle ülkenin özgürleşeceğini vurguladı.

Datça Kadın Platformu ve Datça Kent Konseyi Kadın Meclisi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Datça Demokrasi Evi’nde toplanarak yürüyüş ve basın açıklaması yaptı.






HACI BEKTAŞ VELİ ANADOLU KÜLTÜR VAKFI

DATÇA ŞUBESİ CEMEVİ

 

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü 

8 Mart; ailede, toplumda, siyaset, sosyal ve ekonomik alanlarda eşitliğin sağlanması, emeğin sömürüsünün ve ayrımcılığın sonlandırılması, kadının insan haklarının ihlal edilmesinin önlenmesi için; eğitim, kültür, ekonomik ve hukuk alanlarında gerekli çalışmaların yapılması taleplerini yükselttikleri MÜCADELE VE DAYANIŞMA GÜNÜDÜR.

Kadın mücadelesi, eşitliğin, özgürlüğün ve demokrasinin mücadelesidir.

Fırsat eşitliğinin sağlanmaması nedeniyle kadınlarımız eğitim haklarından yoksun kalmakta, istihdam olanaklarından yararlanamamakta; yönetim ve karar alma mekanizmalarında yeterince yer alamamaktadırlar. Toplumsal cinsiyet eşitsizliği kadına yönelik ayrımcılığa, şiddete neden olmaktadır.

Kadınları toplumsal hayatın dışına iten ayrımcı ve cinsiyetçi politikalardan vazgeçilerek, kadını sadece ailenin bir parçası olarak gören, özgür birey olduğunu kabul etmeyen politik ve kültürel anlayış değiştirilmelidir. Kadının eşit ve özgür birey olmasını sağlayacak politikaların hayata geçirilmesi tarihsel, kültürel ve dinsel hiçbir gerekçe ile engellenmemelidir. Kadınların siyasal, sosyal ve ekonomik alanda eşit olarak yer almasını sağlayacak toplumsal cinsiyet eşitliği politikaları samimiyetle uygulanmalıdır. Kamu Kurum ve Kuruluşlarınca cinsiyet temelinde ayrımcılık yapmayacak mekanizmalar oluşturulmalıdır. Demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletinde kadının eşit ve özgür bir birey olduğu, devletin tüm kurum ve kuruluşlarınca içselleştirilmeli ve kadın haklarına aykırı hiçbir söylem ve eyleme izin verilmemelidir.

Hacı Bektaşı Veli Anadolu Kültür Vakfı Datça Şubesi-Cemevi yönetimi ve üyeleri olarak bizler; Cumhuriyet Devrimleri ve Kadın Mücadelesi sonucunda elde edilen kadın hak ve kazanımlarından kayba neden olacak her türlü zihniyetin, söylemin, girişimin karşısındayız. Kadına karşı ayrımcılığın ortadan kalktığı, kadının eşit ve özgür bir birey olarak var olduğu, kadının insan haklarının ihlal edilmediği, barışın, özgürlüğün, demokrasinin sağlandığı bir Türkiye ve Dünya için; kadın haklarının teminatı olan Atatürk Devrimlerine ve Laik Cumhuriyetimize bağlılıkla, mücadelemizi ve dayanışmamızı sürdüreceğimizi kamuoyuna saygıyla bildiririz. 

HBVAKV Datça Şubesi Cem

Yönetim Kurulu Başkanı




















Hiç yorum yok:

Yorum Gönder