21 Aralık 2012 Cuma

Datça Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Aşure Etkinliği Yapıldı

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Datça Şubesi, 12 günlük muharrem orucunun ardından 27 Kasım 2012 Salı günü Saat 12.30'da Aşure Günü düzenledi. Belediye Başkanı Şener Tokcan, yardımcısı Sami Bircan, CHP ilçe başkanı Timur Kabaklarlı, Ak Partili belediye meclis üyeleri Sadık Necati Uslu, Salih Uyanık ve Yaşar Pilavcı'nın yanı sıra vakıf üyeleri ile birlikte Datça halkı katıldı. Yaklaşık 2 saat süren etkinlikte 2 kazan aşure dağıtıldı.

 Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Datça Şubesi başkanı Murat Yıldırım aşure dağıtımının Hz. Muhammed'in torunu Hz. Hüseyin'i anma programı olduğunu söyledi.

Kerbela'da şehit edilen Hz.Hüseyin ve 72 arkadaşını sevgiyle andıklarını dile getiren Yıldırım 'Muharrem ayının onuncu gününe denk gelen Aşure Günü'nde Kerbela meydanında yetmiş iki genç ve İmam Hüseyin'in başı kesilerek şehit edildi. İmam Hüseyin'in kesik başını Yezit askerleri top yapıp meydanda tekmeleyerek oynadılar.

İmam Hüseyin daima haksızlıklara karşı çıkmış, zalime karşı mazlumun yanında yer almıştır. Buna rağmen onun bu şekilde şehit edilmesi sevenleri tarafından asla unutulmayacaktır. 1374 yıldır bütün İslam dünyasında milyonlarca ehlibeyt yanlıları tarafından sevgiyle anılır ve matemi tutulur. Tarih boyunca İmam Hüseyin'e gösterilen bu sevgi hiçbir lidere, hiçbir öndere, hiçbir evliye ve erene gösterilmemiştir' diye konuştu.

Başkan Murat Yıldırım'ın Konuşamsı:

HACI BEKTAŞ VELİ ANADOLU KÜLTÜR VAKFI AŞURE GÜNÜ

Bugün burada toplanmamızın nedeni 1374 yıl önce yüce Peygamberimizin torunu, ciğerparesi İmam Hüseyin’in Kerbela’da Muharrem ayının onuncu gününde (aşure günü) Muaviye’nin oğlu Yezit’in 5000 kişilik ordusunun saldırısı sonucu başı kesilerek şehit edildiği içindir.

O zaman Emevi saltanatının başında bulunan Yezit, saltanatı için tehlikeli gördüğü İmam Hüseyin’i ortadan kaldırmayı planlar. Kerbela önüne gelen ordudan “Ben Kerbela’yı değil Hüseyin’in başını istiyorum.” der. Kerbela kuşatılır, Fırat kıyıları işgal edilir, susuzluktan feryat eden Kerbela halkının bu feryadına dayanamayan İmam Hüseyin “Bu zulüm ve fesat hükümetine ben biat etmeyeceğim, nereye gidersem gideyim, nerede olursam olayım beni öldüreceklerini biliyorum.” der. Yezit’in 5000 kişilik ordusuyla savaşa girer.

O gün yani muharrem ayının onuncu günü (aşure günü) Kerbela meydanında yetmiş iki genç ve İmam Hüseyin’in başı kesilerek şehit edilir. İmam Hüseyin’in kesik başını yezit askerleri top yapıp meydanda tekmeleyerek oynadılar.

İmam Hüseyin daima haksızlıklara karşı çıkmış, zalime karşı mazlumun yanında yer almıştır.  Buna rağmen onun bu şekilde şehit edilmesi sevenleri tarafından asla unutulmayacaktır. 1374 yıldır bütün İslam dünyasında milyonlarca ehli beyt yanlıları tarafından sevgiyle anılır ve matemi tutulur. Tarih boyunca İmam Hüseyin’e gösterilen bu sevgi hiçbir lidere, hiçbir öndere, hiçbir evliya ve erene gösterilmemiştir.

Bütün bu bilgilerin ışığında alevi toplumu kendisini bu ulusun asil evlatları olarak görmüş ve asla birtakım kendisine yapılan haksızlıklar nedeniyle devletine baş kaldırmamıştır, yasalara saygılı olmuştur. Kendi ülkesinde inançları gereği özgürce ibadetlerini yerine getirememektedirler. Buna rağmen bazı Avrupa devletleri Alevi toplumunun inançlarını daha özgürce yerine getirebilmeleri için yasalar çıkarmaya başlamışlardır. Bu doğrultuda,
Türkiye'de Alevilik tanınmazken Almanya`nın Hamburg eyaletinde Aleviler'e diğer inanç gruplarıyla eşit statü tanındı. 
Hamburg Eyaleti Başbakanı Olaf Scholz inanç örgütü temsilçilerinin katıldığı basın açıklamasıyla hazırlanan sözleşme metnini tanıttı.

Aleviler için hazırlanan sözleşmenin imzacısı Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF)AABF adına basın açıklamasına katılan AABF II. Baskanı Aziz Aslandemir sözleşmenin Hamburg`da yaşayan Aleviler'in ihtiyacını karşılayacak ve yine Alevileri aynı göz hizasında gören anlaşmanın yapılmış olmasından duyduğu memnuniyeti ve bu sözleşmenin Almanya'nın diğer eyaletlerine de örnek olması temennisini ve beklentisini dile getirdi. Sözleşme meclis onayından sonra bir törenle imzalanacak ve yürürlüğe girecek.

Sözleşmenin yürürlüğe girmesiyle birlikte Hamburg üniversitesinde Alevilik konusunda bilimsel calişma yapılmasi icin kadro sağlanmasından, din derslerinin içeriğinin Aleviler tarafından belirlenmesi hakkına, Alevilere kamu medyasında söz ve temsil hakkından, Alevilikle ilgili önemli günlerde Kurban Bayramı, Hızır, Muharrem, Alevilerìn çalıştıkları kuruma müraacat etmeleri durumunda izin günü sayılmasına dair haklar tanınıyor.

Ayrıca yerel yönetimler Alevi inancının gereği Cem evlerine yer tahsis edilmesine karar verilmiş, Cem evlerinin inşası için bütçeden pay ayrılmıştır.

Muharrem ayı süresince vakfımızda yemek veren canlarımıza, bacılarımıza şükranlarımızı sunarız.

Murat YILDIRIM ve eşi, Hüseyin ARMAN ve eşi, Müslüm ÇİMEN ve eşi, Nihat YOLERİ ve eşi, Musa AKDOĞAN ve eşi, Hüseyin EKİNCİ ve eşi, Ali Ekber TAŞDELEN ve eşi, Bedriye ÇETİNKAYA ve eşi, Aziz DEMİR ve eşi, Tanju KAPICI ve eşi Naci bey ve eşi Yaşar DEĞİRMENCİ ve eşi, Yunus ESKİKÖY ve eşi,Ali BAHÇETEPE ve eşi,Kazım GÜVERCİNOĞLU ve eşi,Ziya ALTINTAŞ ve eşi,Cemal TUNÇ ve eşi.

Oniki gün boyunca dua ve sohbetleriyle bize eşlik eden kurum dedemiz Nihat YOLERİ’ye saygı ve şükranlarımızı sunarız. Ayrıca oniki gün süresince toplantılarımızda hazır bulunan canlara bu özel günlerimizin matemine ortak olmaları dolayısıyla vakıf yönetim kurul adına teşekkürlerimizi bildiririz.

Aşureye katkısı olanlar;

Ali Ekber Taşdelen, Bedriye Çetinkaya, Remzi Aslan, Bilal Aslan, Ali Özberk, İsmail Aslan, Ziya Altuntaş, Nihat Yoleri, Hasret Yalçın, Yaşar Değirmenci, Cemal Tunç, Murat Yıldırım.

            Bugünkü etkinliğe katılan konuklar;

Belediye meclis üyelerimiz, S. Necati Uslu, Yaşar Pilavcı, Sezer Öneri (Diş hekimi Musiki Gurubundan), Şener Tokcan (Belediye Bşk.), Sami Bircan (Belediye Başkan Yrd.), Timur Kabaklı (CHP İlçe Bşk.), Süleyman Türkcan (Noter yetkilisi), Mustafa Katıkcı (Pir Sultan Dernek Bşk.)

 Yönetim Kurulu Adına

 Murat YILDIRIM


YEREL BASIN

 * Yarım Adanın Sesi Haberi İçin Tıklayınız! >>


    * Foto Galeri ve Slayt İçin Tıklayınız! >>

FOTO GALERİ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder