21 Aralık 2012 Cuma

Üyemiz Deli Yumruk Ali Bahçetepe, 3 Guinness Rekoru kırdı.

Muğla'nın Datça ilçesinde yaşamını sürdüren tekvandocu 56 yaşındaki Ali Bahçetepe, Guinness Rekorlar Kitabı'na bir kez daha adını yazdırdı.

’Demir Yumruk’ lakaplı Ali Bahçetepe, Datça Kaymakamlığı, Datça Belediyesi ve Datça Kent Konseyi’nin desteği ile 17 Kasım 2012 Cumartesi günü düzenlenen etkinlikte tekvando kırışı dalında üç rekor birden kırarak, 12 olan Guinness rekor sayısını 15’e çıkardı.

BEYNİNDEN TÜMÖR ALINMIŞTI

Ege Üniversitesi’nde, 2010 yılının Aralık ayında 8 saat süren bir operasyonla beynindeki tümörü aldırdıktan sonra geçen yılı rekor denemesi yapmadan geçiren Bahçetepe, 17 Kasım Dünya Guinness Günleri’nde, kendisine ait iki rekoru geliştirirken bir de yeni rekorun sahibi oldu. Datça Cumhuriyet Meydanı’nda, Datça Noter Vekili Süleyman Türkcan ve kronometre hakemi Nevin Baş’ın gözetiminde, yedi santimetre kalınlığında, 20 santimetre eninde ve 60 santimetre uzunluğunda ytong bloklar üzerinde kırış denemeleri yapan Bahçetepe’yi yüzlerce kişi izledi.

ALİ BAHÇETEPE'NİN VİDEOLARI

Ali Bahçetepe, Datça'da BİR GÜNDE 3 REKOR BİRDEN KIRDI  ...  İzlemek için lütfen filime tıklayınız...
Datça'nın Gururu
Ali Bahçetepe
 Demir Yumruk Ali Bahçetepe üç Rekor Birden Kırdı  ...  İzlemek için lütfen filime tıklayınız...
Datça'nın Gururu
Ali Bahçetepe
  Datçalı Ali Bahçetepe üç Rekor Birden Kırdı ...  İzlemek için lütfen filime tıklayınız...
Datça'nın Gururu
Ali Bahçetepe
  Datçalı Ali Bahçetepe üç Rekor Birden Kırdı ...  İzlemek için lütfen filime tıklayınız...
Datça'nın Gururu
Ali Bahçetepe
  Datçalı Ali Bahçetepe üç Rekor Birden Kırdı ...  İzlemek için lütfen filime tıklayınız...
Datça'nın Gururu
Ali Bahçetepe

YÜREKLERİ AĞZA GETİRDİ

Bahçetepe ilk denemesinde, bir dakika içinde 1176 adet bloğu kırmayı denedi. 53 saniye içinde kırışını tamamlayan Bahçetepe, 1175 adet bloğu kırarak, daha önce 1145 ile kendisine ait olan rekoru geliştirdi. Bahçetepe daha sonra, 30 saniyede 700 adet bloğu kırış denemesi yaptı. Bu kez de 27 saniye içinde 683 adet bloğu kırmayı başaran Bahçetepe, 655 adet ile kendisine ait olan bu daldaki rekorunu geliştirmiş oldu. Bahçetepe son denemesinde izleyenlerin yüreklerini ağzına getirdi.

Göğsünün üzerine koydurduğu 16 adet bloğu balyozla kırdıran Bahçetepe, daha önce 12 saniye ile bir başka sporcuya ait olan rekoru yedi saniye 92 saliseyle geride bırakarak 3’üncü Guinness rekorunun sahibi oldu. Bahçetepe’nin 4’üncü rekor denemesi platformun azizliğine uğradı. Bir defada 37 adet blok kırışı için hazırlıklar yapılırken, platformun devrilmesi sonucu bu deneme iptal edildi.

Rekor denemelerinden sonra konuşan Bahçetepe, "Geçen yıl rahatsızlığım nedeniyle rekor denemesi yapamadım. Bir yıl aradan sonra üç rekor birden kırmış olmak beni mutlu etti. İlk kez bir günde üç rekor birden kırdığım için çok mutluyum. Bu rekorları ülkeme ve ülkemin insanlarına adıyorum" dedi. DHA


2 dalda dünya rekoru kırarak Guinness'e girdi


Datça'nın Gururu Ali Bahçetepe

Ali Bahçetepe, Datça'da gerçekleştirdiği ''Dünya Beton Blok Kırış Rekoru'' denemesinde, iki ayrı dalda dünya rekorunun sahibi oldu ve Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeyi başardı.

Tekvando Dünya Kırış Şampiyonu Bahçetepe'nin Muğla'nın Datça ilçesinde bulunan amfi tiyatroda yaptığı rekor denemesini Guinness gözlemcisi Kelly Garrett, Tekvando Milli Takımı yetkilisi Selahattin Şahin, Tekvando 1. Derece Dünya Hakemi Galip Yalçınkaya ve Tekvando Federasyonu temsilcisi Emine İpek ve yüzlerce vatandaş izledi.

Ali Bahçetepe, izleyenlerin şaşkın bakışları arasında güç hacmi 4.7 olan 60x20x7 boyutlarındaki platforma konan 325 beton bloktan 317 tanesini 1 dakika içinde kırarak ''Dünya Beton Blok Kırış'' şampiyonu olurken, aynı denemede bir vuruşta 25 beton blok kırarak yeni bir dünya rekorunun da sahibi oldu.

Ali Bahçetepe son 25'lik bloka geldiği sırada dengesini kaybederek, platformdan aşağı düştü. Ancak yardımcıları tarafından sahneye çıkartılan Bahçetepe, hedeflediği gibi bütün beton blokları kırmayı başardı.

-ÜÇ AYDA 4 DÜNYA REKORU- Ali Bahçetepe, iki dalda dünya beton blok kırış şampiyonluğunu elde ettikten sonra yaptığı açıklamada, kendisine kimsenin yardım etmediğini, sadece Datça Belediyesi'nin maddi ve manevi destek verdiğini söyledi.

16 Haziran'da Datça'da dünya rekoru kırdığını, 3 Temmuz'da Kore'de iki altın madalya kazandığını ve 15 Eylül 2007'de de iki ayrı dalda dünya rekoru kırdığını hatırlatan Ali Bahçetepe, ''Bu kadar kısa sürede başka dünya rekorları kırılmış mı bir bakın bakalım. Kimse yardım etmedi. Sadece Datça Belediyesi beton işçiliği üstlendi. O kadar. Ama bu rekorları milletime armağan ediyorum'' diye konuştu.

-REKORU TESCİL EDİLDİ- Ali Bahçetepe'nin iki dalda kırdığı rekor Guinness Gözlemcisi Kally Garrett tarafından tescil edildi. Rekor denemesinin kurallara uygun yapıldığını söyleyen Kelly Garrett, ''Bahçetepe'nin iki rekoru, iki hafta sonra Guinness Rekorlar Kitabı'nda yayımlanacak. Ben de rekor denemesini izlerken çok heyecanlandım. Kendisini kutluyorum ve yeni rekorlar bekliyorum'' dedi.

aa
16 Eylül 2007, PazarVe Datça Rekorlar kitabında!
Datça'nın Gururu Ali Bahçetepe

Bahçetepe, Norveçli Narve Larett'in 2006 Kasım'ında Oslo'da kırdığı dünya rekorunu Datça'da yaptığı denemede çok farklı biçimde geride bıraktı. Narve Laret 2006 Kasım ayında 16 saniyede 90 beton blok kırmıştı. Ali Bahçetepe ise 24,28 saniyede 120 blok kırarak inanılması güç bir rekora imza attı. Rekor denemesine GUINNESS Rekorlar Kitabı temsilcisi Kell Garrett, Tekvando Federasyonu İstanbul il temsilcisi Hüseyin Ekinci, Muğla İl Temsilcisi Emine İpek ve Tekvando Federasyonu Hakem Komisyonu Başkanı Necmettin Özel de katıldı. Ali Bahçetepenin rekor denemesinin başarıyla sonuçlanması üzerine Datça Belediye Başkanı Erol Karakullukçu denemede hazır bulunan Federasyon temsilcileri ve GUINNESS hakemine birer teşekkür plaketi verdi.

Ali Bahçetepe rekoru kırdıktan şunları söyledi: Önemli olan ahlaki rekoru kırmaktır. Benden önce rekoru kıran 16 saniyede 90 blok kırmıştı, ben ise 24 saniyede 120 blok kırdım ve rekoru geçtim. Ben bayrak için bu denemeyi yaptım ve başardım. Ben bu rekor denemesi için 2004 ve 2005 yıllarında da kişisel olarak başvuruda bulunmuştum ama cevap alamamıştım. Bu kenz Datça Belediyesi desteğinde yaptığım başvuru sonucunda GUINNESS Rekorlar Kitabı başvurumu kabul ederek temsilci gönderdi ve rekoru gerçekleştirdim." Bahçetepe rekor denemesinin başarıya ulaşmasından sonra ilk kez eşi ve öğrencileri tarafından kutlandı.

GUINNESS Rekorlar Kitabı temsilcisi Kelly Garrett ise " pek çok rekor denemesinde görev yapmış olmama rağmen o kadar heyecanlandım ki kalbim yerinden fırlayacak sandım" diye konuştu.
Ali Bahçetepe Dünya İkincisi !

Datça'nın Gururu Ali Bahçetepe

5 kez dünya şampiyonu olduktan sonra 2007 yazında art arda kırdığı 3 Guinness rekoru ile ülkemize önemli başarılar kazandıran milli sporcu Ali Bahçetepe, spordaki başarısını ülkemizin tanıtımına dönüştürüyor. Sporcumuzun bir yaz içerisinde ardı ardına üç kırış rekoruna imza atması üzerine harekete geçen GUINNES dünya Rekorları kurumu, dil seçenekleri arasına Türkçe'yi de ekledi. Yeni açtığı Türkçe bölümünde ilk olarak Bahçetepe'nin rekorlarına yer veren GUINNESS, tüm rekor başvurusu detaylarını artık Türkçe olarak ta yayınlıyor.

Bahçetepe'nin önceki yıl ve geçen yıl üst üste şampiyon olduğu ve Taekwondo'nun beşği Kore'de her yıl düzenlenen Dünya Taekwondo Şampiyonası'nın afişini de bu yıl milli sporcumuz süslüyor. Dünyanın en önemli Taekwondo sporcularının katıldığı bu şampiyonanın posterinde yer alarak dikkatleri bir kez daha ülkemize çeken sporcumuz, 1-4.11.2007 tarihleri arasında Güney Kore'nin Suwon kentinde 'Dünya Taekwondo Hammadang Şampiyonası'na ülkemizi temsilen katıldı. Daha önce 5 Dünya Şampiyonluğu ve 1 dünya İkinciliği bulunan mili sporcumuzun şampiyona posterinde fotoğrafının yer alması ayrı bir gurur kaynağı oldu. Çeşitli ülkelerden 20 kişinin yarıştığı kırış kategorisinde, sporcumuz finalde Dünya İkinciliğine ulaştı. Kazandığı gümüş madalya ve kupa ile kırış dalında Koreliler dışında finalde yarışan tek sporcu olmanın heyecanını yaşadı.

Kırış kategorisi betondan imal edilmiş özel bir kiremit türü malzemenin üst üste konulması ve en çok sayıda kırılan malzemelerin sayımı ile sonucun belirlenmesi şeklinde gerçekleştirilmekte. Yarışmada sporcumuz 13 adet özel kiremiti tek vuruşta kırarak Dünya ikinciliğine ulaştı.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder