4 Eylül 2014 Perşembe

Can Yücel’in Parçalanan Mezar Taşı Yeniden Yerine Kondu

Can Yücel’in Parçalanan Mezar Taşı Yeniden Yerine Kondu


(Video Görüntü için Tıklayınız.)


Şair ve edebiyatçı Can Yücel'in üç yıl önce parçalanan mezarının başında bulunan kaide yeniden yapıldı. 2011 yılında kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından ‘Mezar başında içki içilip mezarın kaidesinde bulunan oluktan aşağıya içki dökülüyor’ gerekçesiyle parçalanan mezarın kaidesinde bulunan içinde cenin figürü bulunan ayrıca suların akması amacını güden oluk figürünün parçalanması neticesi tahrip olmuştu. Heykeltıraş Mehmet Aksoy tarafından yaklaşık bir buçuk ay süren çalışmalar sonucu yapılan mezar taşı, düzenlenen törenle yerine konuldu.

3 Eylül 2014 Çarşamba günü, İskele Mahallesi Belediye Mezarlığı'ndaki törene, Datça Belediye Başkanı Şener Tokcan, Can Yücel'in kızı Güzel Yücel ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Datça Şubesi Başkanı Murat Yıldırım ve Yönetim Kurulu Üyeleri çok sayıda vatandaş katıldı.

Can Yücel'in eşi Güler Yücel, rahatsızlığı nedeniyle katılamadığı törende heykeltıraş Aksoy için kaleme aldığı mektubu kızı Güzel Yücel tarafından okundu.

Açılışta konuşan Datça Belediye Başkanı Şener Tokcan, mezarın parçalanmasının insanlık dışı bir olay olduğunu belirterek, “Biz bu mezarı yapmak için Can Yücel’in eşi hanımefendiye müracaat ettik. Ancak o bu mezarı parçalayanların bulunup adalet önüne çıkarılması gerektiğini belirtip izin vermedi. Bu kaideyi yapan heykeltıraş Mehmet Aksoy’un girişimleri sonuç verdi ve 3 yıl sonra mezarın kaidesi yeniden yapılarak bugün ait olduğu yere kondu. Bundan mutluluk duyuyoruz” dedi

Kaideyi yapan heykeltıraş Mehmet Aksoy da, “Ben bu mezar taşlarını yaparken çok düşündüm. Benim için mezarlıklar ölüm ile yaşamın barıştığı yerlerdir. Buraya gelen insanlar eski yaşamlarından eski hırslarından arınmışlardır burada hayata artık daha barışçıl bakarlar kibirli değillerdir. Yaptıkları iyi şeyler akıllarına gelir. Burada kötülüklerle yüzleşirler onun için mezar taşları çok önemlidir” diye konuştu.

Can Yücel’in kızı Güzel Yücel ise, şöyle konuştu: “Babamı burada iki kere gömüyoruz. Kolay değil; babayı iki kere gömmek. Can taşının önünde olmak. Babamın mezarını karanlıkta kırdılar ancak şu mezarın önünde yazan yazıyı göremediler. Burada ‘Ne Kadar Yalansız Yaşarsak O Kadar İyi’ yazıyor. Bunu yıkamadılar; bilemediler ki tekrar yaparız. Bunu anlayamadılar” dedi.

Güzel Yücel’in annesinin Heykeltıraş Mehmet Aksoy için yazdığı bir şiiri okumasının ardından mezar kaidesinin açılışı Datça Belediye BaşkanıŞener Tokcan tarafından yapıldı.


RESİM GALERİSİ

    * Foto Galeri ve Slayt >>

(Resmi Büyük Görmek için Lütfen Resimin Üzerine Tıklayınız.)Hiç yorum yok:

Yorum Gönder