19 Eylül 2012 Çarşamba

1.Hızırşah Külliyesi Alevilik Bektaşilik inancı üzerine söyleşi

Hızırşah Külliyesi Alevilik Bektaşilik inancı üzerine söyleşi ve cem sohbeti yapıldı..! (17 Temmuz 2010 Cumartesi Saat:15.00)

 • Foto Galeri İçin Tıklayınız! >>
 • Foto Slayt İçin Tıklayınız! >>

  Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Muğla/Datça Şubesi tarafından düzenlenen etkinliğe katılım büyük oldu. 17 Temmuz Cumartesi Saat: 15:00’te derneğin “Hızırşah Külliyesi” olarak isimlendirdiği tarihi Hızırşah Camii’nde gerçekleşen etkinlikte Söyleşi, Cem İbadeti, Hızırşah Kurbanı ve Lokma dağıtımı gerçekleştirildi.

  Vakıf şubemizce düzenlenen etkinliğe, Araştırmacı Yazar Süleyman Zaman, Hacı Bektaş Veli Gazi Kültür Vakfı Başkanı ve İnanç Önderi Veli Gülsoy konuşmacı olarak katıldı. Etkinliğe, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, Okmeydanı Şube Başkanı Kamil Aykanat, CHP Muğla Milletvekilleri Dr. Ali Arslan, ile Fevzi Topuz, Belediye Başkanı Şener Tokcan, CHP'li belediye Meclis ve İl Genel Meclisi üyeleri, CHP İl Disiplin Kurulu Üyesi Timur Kabaklarlı, CHP Datça İlçe Teşkilatı, ile Vakıf yöneticileri ve çok sayıda Alevi vatandaşın katılımı ile gerçekleşti.


  * Hızırşah Külliyesi Alevilik Bektaşilik inancı üzerine söyleşi ve cem sohbeti Etkinliği Videoları *
  Murat Yıldırım'ın Konuşması
  Ercan Geçmez'in Konuşması
  Fevzi Topuz'un Konuşması
  Ali Arslan'ın Konuşması
  Veli Gülsoy'un konuşması
  Süleyman Zaman Konuşması
  Şener Tokcan'ın Konuşması
  Lokma Duası ve Cemi

  Etkinliğin açılış konuşmasını Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Datça Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yıldırım ," Bu Gün burada saklı kalmış bir tarihi gün ışığına çıkarıyoruz. Burada Cami adı altında bir külliye var. Birde Hızırşah adında bir zat yatmaktadır.Burası yatan zattın ismi ile anılmaktadır. Bize göre bu zattın Allahın sevgili dostu, bir evliya olduğu inancındayız. Onun için bu gün burada Hızır Şah adına ibadetimizi - cem - yaparak Kurban lokmalarımızı Evliyaların ruhu için veriyoruz.Bu etkinliğimizi önümüzdeki yıllar dada daha geniş katılımlarla yapmaya çalışacağız. Bize bu gün burada destek verip olanaklar sunan başta Belediye Başkanımız Şener TOKCAN'a,Hızır Şah Köyü Muhtarı Mehmet ÇENGEL'e ve Hızır Şah Köyü Halkına sonsuz teşekkürlerimizi sunarız" dedi.

  Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez törende yaptığı konuşmada, Aleviler’in sorunlarının giderilmesini istedi. Konuşmasına, törenin düzenlendiği Hızırşah Camii’nin geçmişte Alevi dergahı olduğuna değinerek başlayan Geçmez, “Bu mekan da bizlerin elinden gitmiş. Tıpkı Hacı Bektaş dergahında olduğu gibi. Dergahtan 200 yıl sonra cami kurulmuş. Biz camiye karşı değiliz. Ancak mekanlarımızın da, başka mekanlara çevrilmesine karşı olduğumuzun bilinmesini istiyoruz. İnançlara saygılıyız, her inancın kendi mekanında kendi kutsalı ile var olduğuna inanıyoruz. Hızırşah Dergahının da bir an önce Aleviler’e teslim edilmesi en büyük arzumuzdur” dedi. Türkiye’de yaklaşık 20 milyon Alevinin bulunduğunu anlatan Geçmez konuşmasını şöyle sürdürdü:

  AB Raporu ile girdi
  “Alevilik, 2002’ye kadar yasaklı olan bir inançtı. Alevi adını kullanmak dahi yasaktı. 2002’den sonra AB ilerleme raporlarında ancak Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’na alevi sözcüğü getirilmiştir. Dünyanın bu kadar çok değişime uğradığı ve devletimizin demokrasi ve laiklikle en fazla mücadele veren Aleviler’in kendi inançlarının halen yasaklı olması, halen cem evlerinin yasaklı olmasını ülkemizin ayıbı olarak görüyorum. Kamuda Aleviler’e karşı ayrımcılığı her yerde görülmektedir. Alevi çocuklarına derslerde uygulanan işkenceyi herkesin görmesini istiyorum. Bu işkencenin bitmesi en büyük arzumuzdur. Hele son dönemlerde AKP hükümeti ile yoğunlaşan ‘bizdensin, değilsin’ mantığı çocuklarımıza bir zulümdür. Alevi çocuklarına zorla masaya çıkartılıp namaz kıldırılması, sureler ezberletilmesini insan hakları ihlali olarak görüyoruz.”

  Aleviler'in sorunlarının siyasal olduğuna inandığını sözlerine ekleyen Geçmez, " Daha katılımcı bir anayas ile Aleviler'in sorunlarının çözüleceğine inanıyor ama hükümetin şu an dayattığı anayasayı da doğru bulmuyoruz.Kimse, kendi 12 Eylül'ünü bizlere yeni bir anayasa gibi dayatmasına asla ve asla sessiz kalacağımızı beklemesin" dedi.

  Vakıf Başkanı Yıldırım'ın konuşmasından sonra CHP Muğla Milletvekilleri Fevzi Topuz ve Ali Arslan ve Belediye Başkanı Şener Tokcan'ında birer konuşma yaptığı etkinlikte daha sonra Hacı Bektaş Veli Gazi Kültür Vakfı Başkanı ve İnanç Önderi Veli Gülsoy Alevi inancı ve rütüeli üzerinde konuşma yaptı. 4 Kapı 40 makamdan söz ettiği konuşmasında Gülsoy, “Alevilik islamı benimseyen, Hz. Muhammed'i peygamber kabul eden, kitabı Kuran'ı Kerim olan, ümmet ile insanı bir tutan tasavvuf ve inanç yoludur. Alevi her şeyi menfaat için değil, Allah (cc) için yapar. Tüm yaratılanları, yaratandan dolayı bir tutar. En büyük hizmet Hak'ka hizmettir” dedi.

  Son olarak konuşma yapan Araştırmacı Yazar Süleyman Zaman, konuşmasında Hızır kavramı üzerinde durdu. Araştırmacı Yazar Süleyman Zaman'a göre Hızır, toplumda bazen bir bilge, bir ulu , bir evliya ve bazen de bir şair-ozan kimliğiyle kendisini ortaya koyar.

  Hızır Şah külliyesi hakkında da bilgilerin verdiği konuşmasında, Zaman ”Datça'da bulunan Hızırşah Dergahının isminden de anlaşılacağı gibi bu zatın da çok önemli bir şahsiyet olduğunu şüphe yoktur. Bu ismin anlamlarına bakarak açıkça söyleyebilirim ki, bu zat bir Alevi önderidir. Çünkü, Hızır ve Şah kavramsal olarak Alevi-Bektaşi literatüründe önemli bir yer tutar. Ayrıca bina içinde bulunan her köşede dört ayrı kabartmayla karşılaşılmıştır. Bu kabartmalar Alevi-Bektaşi inancının ve öğretisinin temelini oluşturan Dört Kapı'yı çağrıştırmaktadır” dedi.

  Panel sonrası Hızırşah Dergahı binası işçinde Alevi İnanç Önderi Dede Veli Gülsoy tarafından Cem İbadeti ve Oniki Hizmet rütüyeli gerçekleştirildi. Ve Semah dönüldü. Yaklaşık bir buçuk saat süren cem töreninden sonra davetli katılımcılara Birlik Lokması ikram edildi.


  Basında Etkinliğimiz ( Gazete Sayfalrını büyük hörmek için lütfen resimlere tıklayınız! )
  Muğla Valiliğin Mesajı

  Sayın
  Murat YILDIRIM
  Hacıbektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı
  Yönetim Kurulu Başkanı
  Datça/MUĞLA

  Vakfınız tarafından düzenlenen etkinliğe nazik davetiniz için teşekkür ederim. Aynı tarihte başka bir programım olması nedeniyle iştirak edemediğim için üzgün olduğumu belirtir, iyi dileklerimi ve selamlarımı sunarım.
  Fatih ŞAHİN
  Muğla Valisi


  Alevi Bektaşi Federasyonu Mesajı

  Sayın
  Murat YILDIRIM
  Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Datça Şube Başkanı

  Öncelikle düzenleyeceğiniz Söyleşi ve Hızırşah Kurbanı ve Lokmasına ilişkin davetiniz için teşekkürlerimizi sunarız. Önemli bir süreçten geçtiğimiz bu günlerde bir çok etkinlik olması nedeni ile daha önceden yapılmış yoğun programlarımızın olmasından dolayı; siz değerli canlarla bir arada olamayacağımızı üzülerek bildirmek isteriz. Alevi Bektaşi Federasyonu olarak Yol önderlerimizle ilgili Anma etkinliklerinin ve programlarının olduğu her yerde, örgütlü gücümüzle var olmamız, öğretimizin ve ulularımıza saygının gereğidir.

  Federasyon Başkanı olarak bedenen yanınızda olamasam da bütün samimi duygularımla yanınızda olacağımı bilmenizi isterim.

  Çokluk içinde birliğin güzel bir örneği olarak dağıttığınız Lokmanın tüm insanlığın birliğine vesile olmasını ve kabulünü niyaz ediyor, tüm canlara saygılarımı sunuyorum.

  Ali BALKIZ
  Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı • Hiç yorum yok:

  Yorum Gönder