19 Eylül 2012 Çarşamba

CHP'den Şubemize ziyaret

CHP Datça İlçe Örgütü'nün düzenlediği " Zorlu Siyasal Dönemde Sosyal Demokrat Çözümler " panele konuşmacı olarak katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Perihan Sarı, CHP parlamento üyesi Ercan Karakaş, İl başkanı Mustafa Öztürk, Belediye Başkanı Şener Tokcan, İlçe Başkanı Timur Kabaklarlı 15.09.2012 Cumartesi günü Hacı Bektaş Anadolu Kültür Vakıfı Datça Şubesi'ni ziyaret edip vakıfımız hakında bilgi aldılar.

DATÇA'DAN "SOSYAL DEMOKRAT İKTİDARA İHTİYAÇ VAR" SESLERİ YÜKSELDİ

CHP'LİLER, HEM AKP'YE HEM DE MHP'YE YÜKLENDİ

Y.Sesi : CHP Datça İlçe Örgütü'nün 'Zorlu Siyasal Dönemde Sosyal Demokrat Çözümler' paneli Bülent Ecevit Kültür Merkezi salonunda yapıldı. Yöneticiliğini CHP İlçe Başkanı Timur Kabaklarlı'nın yaptığı panele konuşmacı olarak CHP Genel Başkan Yardımcısı Perihan Sarı, CHP parlamento üyesi Ercan Karakaş, Gazeteci-yazar Enver Aysever katıldı.
Yoğun bir katılımın olduğu paneli Belediye Başkanı Şener Tokcan, CHP il başkanı Mustafa Öztürk de izledi.
HÜKÜMETE YÜKLENDİ
Panelin açılış konuşmasını yapan CHP İlçe Başkanı Timur Kabaklarlı konuşmasının genelinde Ak Parti hükümetine yüklendi. Hükümetin politikalarını eleştiren Kabaklarlı "Çok zor bir dönemden geçiyoruz. Suriye'ye demokrasi getirme iddiasında bulunan AKP hükümeti, kendi ülkelerinde demokrasinin 'D' sinin bile yasak olduğu Suudi Arabistan, Tatar gibi ülkelerle işbirliği içinde Türkiye'yi kanlı ve karanlık bir kış mevsimine doğru sürüklemekte. Ülkenin doğusu terör ateşiyle yanarken batısı talan edilmeye çalışılıyor. Türkiye'de milletvekilleri, genel kurmay başkanları çetecilik suçlamasıyla hapishanelerde tutulurken, Abdullah Öcalan özgürlük savaşçısı haline geliyor. Eğitim sistemi altüst edildi. Adalet hükümetin emrine girmiş, insan hakları, basın özgürlükleri iyice kısıtlandırılmış bir Türkiye yaşamaktayız. Hakkını arayan öğrencilerin dahi yıllarca zindanlarda tutulduğu bir Türkiye. Anayasa çalışması adı altında Cumhuriyet'in temel ilkeleri değiştirilmeye çalışılıyor ve 'Demokrasi getiriyoruz' diye diye Padişahlık sistemini getirmeye çalışan bir AKP hükümeti ile maalesef bugün karşı karşıya bulunmaktayız" dedi.
"SOSYAL DEMOKRAT İKTİDARA İHTİYAÇ VAR"
Açılış konuşmasının ardından panele geçildi. Panelde ilk olarak söz alan CHP Genel Başkan Yardımcısı Perihan Sarı, sosyal demokrasi kavramını anlatarak konuşmasına başladı ve Türkiye'nin artık sosyal demokrat bir iktidara ihtiyacı olduğunu söyledi. CHP'nin bugün ve gelecekte, sosyal demokrat bir parti olabilmesi için uygulaması gereken stratejiler, kurallar, ilkeler ve değerler olduğunu söyleyen Sarı, " Türkiye'nin sosyal demokrat bir partiye ihtiyacı var. CHP sosyal demokrat bir parti olacaksa, sosyal demokrasinin yenilenme talebinin gözden geçirilmesi gerekiyor. Bunun için düşünsel bir çaba içine girilmeli. Bu düşüncelerin önderliğinde bir siyasal söylem geliştirilmeli. Toplumun ihtiyaçlarını karşılayacak yeni anlatıya ihtiyaç var. Bu anlatının uygulanabilir olması zorunlu" dedi.
"CHP 3 BÜYÜK SIÇRAMAYA İMZA ATTI"
CHP Parti Meclisi üyesi Ercan Karakaş ise konuşmasında, partinin geçmişte üç büyük sıçrama yaptığını vurgulayarak, "Öncelikle Cumhuriyetin kurucu partisi oldu. Bugün CHP 1945 yılında gönüllü olarak, Türkiye'de çok partili rejimi getirdi ve 1950 seçimlerinde de, demokratik yoldan hiçbir çatışma, hiçbir olumsuzluk olmadan iktidarı terketti. 1970'li yıllarda Türkiye'deki kentleşme, sanayileşme ve işçi sınıfının ortaya çıkması, sol değerlerin daha çok konuşulur olmasıyla, CHP kendi kurucu değerlerini koruyarak sola, sosyal demokrasiye açıldı. Ve CHP 9 Eylül'de 89 yaşına bastı, gelecek sene ise 90. yaşını kutlayacak. Bakın bu çok önemli. Bir partinin 90 yıl boyunca yaşıyor olması başlı başına bir temeldir" diye konuştu.
"TEK BAŞINA DEMOKRASİ YETMEZ"
CHP'nin bugünkü hedefinin, Türkiye'de, insan haklarına ve özgürlüklere dayalı gerçek anlamda bir demokrasi kurmak olduğunu ifade eden Karakaş, "AKP'nin öne sürdüğü ileri demokrasi lafı bir aldatmaca, bir yalandır. Her gün yaşanan olaylar bırakın ileri demokrasiyi, normal demokrasinin altyapısını, hukuksal sistemini, devlet biçimini bile kuramadığımızı gösteriyor. Tek başına demokrasi yetmiyor. Bunun için, sosyal demokrasi kavramı kullanıyoruz. İçerisinde, demokrasi tam ve eksiksiz olacak. Dünya standartlarında sosyal devlet kuracağız. Bir refah toplumu yaratacağız" dedi.
"MHP, AKP'NİN YEDEK LASTİĞİDİR"
Konuşmasında MHP'yi de eleştiren Karakaş "AKP, MHP ile birlikte yerel seçimleri öne aldı. Bu MHP, bakmayın milliyetçilik tafralarına, AKP'nin yedek lastiğidir. En sıkışık zamanda, referandumda da, şimdi de AKP ile uzlaşıyor. Burada bir ideoloji kardeşliği var. Geçen seçimlerde bazı arkadaşlarımız, 'CHP-MHP' dedi. Bunları bir tarafa bırakalım. Armuttan elma olmaz. Sağda olan partiler, din referansları ile iş yapmaya, şoven milliyetçiliğe yatkındırlar ve muhafazakarlardır. Bakın seçimi 27 Ekim'e aldılar. Cumhuriyet bayramından iki gün önceye geliyor. Bunun bir manası var. seçim telaşıyla, kutlamalarda coşkunun azaltılması amaçlanıyor" diye konuştu.
'CUMHURİYET SİZLERE ÖMÜR'
Coşkulu bir konuşma yapan Gazeteci-yazar Enver Aysever de köy enstitülerininin kapandığı gün Cumhuriyet döneminin de sona erdiğini öne sürdü. Konuşması zaman zaman alkışlarla kesilen Aysever "Ben sosyoloğum. Sosyolojide çok önemli bir tez vardır. 'Bir dönemin darbelerini görmek için bir kuşağın yetişmesi gerekir' der sosyologlar. Bakın 12 Eylül'de darbe yapıldı, solcular asıldı. Şimdi ise iktidar ortada. Dolayısıyla sosyoloji işlemiş. Bir ülkenin rejimini değiştirmek için biraz daha zamana ihtiyaç olabilir. Yani köy enstitülerininin kapandığı yıldan bu tarafa bakın. 50-60 senede gördüğümüz bir rüya ortadan kalktı. Gerçekçi olalım, gerçeği görelim. Zaten dünyada değişti artık. O Cumhuriyet yok. O cumhuriyetin verileri de yok. Yeni bir Cumhuriyet'e ihtiyaç var" dedi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder