19 Eylül 2012 Çarşamba

Datça Akdeniz'den Ege'ye Doga ve Baris Yürüyüsü

Datça Akdeniz'den Ege'ye Doğa ve Barış Yürüyüşü


10. Geleneksel Akdeniz'den Ege'ye Dostluk ve Doğa Yürüyüşü

10. Geleneksel Akdeniz'den Ege'ye Dostluk ve Doğa Yürüyüşü Datça Çevre Dernegi (DAÇEV) öncülügünde; Datça Kaymakamlığı ve Datça Belediyesi'nin de desteklediği “10. Geleneksel Akdeniz'den Ege'ye Dostluk ve Doğa Yürüyüşü”Aralarında Datça Hacıbektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Kurucu üyesi hemşerimiz Murat Yıldırım'ın da bulunduğu yaklaşık 300 kişinin katılımı ile 3 Mayıs Pazar günü yapıldı.

    1999 yılında Av. Turgay Sönmez'in önerisi ile 1. düzenlenen doğa yürüyüşü her yıl aralıksız olarak devam ederek 10. yılına ulaştı. 1999'dan beri her yıl Mayıs ayının ilk Pazar günü yapılan 'Akdeniz'den Ege'ye Barış ve Dostluk Yürüyüşü' artık 10 yaşına bastı. Davul zurna eşliğinde Cumhuriyet Meyda'nında bir araya gelip burada Datça'nın Akdeniz kıyısında testilere doldurulan denizsuyu, Gökova kıyısındaki Gereme'ye varıldığında Ege Denizi'ne dökülüyor ve Akdeniz'in selamı Ege'ye iletiliyor.
Daha sonra Gereme'nin 4-5km batısındaki Katıyalı'da piknik yapılıyor. Panayır yerine dönen Katıyalı'da akşama kadar türküler, şarkılar, zeybek oynamalar, türlü yarışmalar. Ama gelenlerin çoğu yorgunluklarını gidermek için önce Ege'nin koynuna atıyorlar kendilerini ve deniz mevsimi de açılmış oluyor.

    Datça Kaymakamlığı, DAÇEV ve Kızlan Köyü Muhtarlığının ortaklaşa tertiplediği yürüyüş saat 10.00'da Cumhuriyet Meydanında başladı.

Yürüyüş, sahil şeridi boyunca devam edip Değirmenlerin bulunduğu mevkiye gelindiğinde Datça Belediyesi tarafında yürüyüşçülere su dağıtıldı ve yaklaşık 2 saat içinde yürüyüşün amacı olan Gereme'ye varıldı. Gereme'de biraz dinlenildikten yine davul zurna eşliğinde yürüyüş severler oynayarak yorgunluk attıktan sonra, günün anlamı olan Akdeniz'in suyu ile doldurulan testiler Turgay SÖNMEZ ve Belediye Başkanı Şener TOKCAN ve İlçemiz Kaymakamı Mustafa KAYA tarafından Ege Denizi'ne döküldü ve arkasından piknik alanına araçlarla ve yaya olarak devam edildi.

Daçev adına yürüyüş ve günün anlamıyla ilgili olarak bir konuşma yapan Av. Turgay Sönmez şunları söyledi; "Çevreciler olarak kalbimizde bir imaj taşıyoruz. Datçamızın geleceğinde kitle turizmi değil, kalite turizminin var olduğunu görüyoruz. İster Eko turizm, ister Argo turizmi diyelim, inanılmaz güzel olan tabiatımızı sevgi, bilgi ve saygı ile kullanıp koruyalım. Ümit ediyoruz ki geleneksel hale getirdiğimiz bu "Akdenizden Egeye" yürüyüşümüze katılım her yıl biraz daha artmakta" diyen Sönmez, "Her sene yaptığımız yürüyüşümüzü yine tekrarladık. Bu yıl 10'uncusunu düzenlediğimiz yürüyüş etkinliğimiz halkımız tarafından benimsenerek kabullenildi artık. Ne mutlu bizlere ki çalışmalarımız hedefine ulaştı. Ebediyete akıp giden her sene Datçayı sevenlerin bu yürüyüşü yapmalarını istiyor ve bekliyoruz, bizler olsak da olmasak da"dedi . 


Sular dökülmesinden sonra piknik alanında Kızlan halkı tarafından hazırlanan gözleme, ekmek arası gibi yiyecek maddeleri satılırken, araçlarıyla gelen vatandaşlarda evlerinden getirdikleri erzaklarla ile piknik yaptılar. 
 
    Çevre Derneği tarafından 10 yılı anlatan resim sergisi de katılımcılar tarafından incelenirken, düzenlenen piknikte çeşitli animasyon gösterisi ve yarışmaları ile katılımcılar doyasıya eğlendiler.

10. Geleneksel Akdeniz'den Ege'ye Dostluk ve Doğa Yürüyüşü Resmi büyük görmrk için lütfen tıklayınız..! 10. Geleneksel Akdeniz'den Ege'ye Dostluk ve Doğa Yürüyüşü Resmi büyük görmrk için lütfen tıklayınız..!

10. Geleneksel Akdeniz'den Ege'ye Dostluk ve Doğa Yürüyüşü Resmi büyük görmrk için lütfen tıklayınız..! 10. Geleneksel Akdeniz'den Ege'ye Dostluk ve Doğa Yürüyüşü Resmi büyük görmrk için lütfen tıklayınız..!

10. Geleneksel Akdeniz'den Ege'ye Dostluk ve Doğa Yürüyüşü Resmi büyük görmrk için lütfen tıklayınız..!10. Geleneksel Akdeniz'den Ege'ye Dostluk ve Doğa Yürüyüşü Resmi büyük görmrk için lütfen tıklayınız..!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder