19 Eylül 2012 Çarşamba

3. Datça Hızırşah Etkinliği Yapıldı.


3.Datça Hızırşah Etkinliği TV 10 Çekimi Video Görüntüleri
( Videoları İzlemek İçin Lütfen Resimlere Tıklayınız! )
3.Datça Hızırşah Etkinliği TV 10 Çekimi Murat Yıldırım
3.Datça Hızırşah Etkinliği TV 10 Çekimi 1.Bölüm
3.Datça Hızırşah Etkinliği TV 10 Çekimi 2.Bölüm

Foto Galeri ve Slayt İçin Tıklayınız! >> 

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Datça Şubesi ve Datça Belediyesi’nin katkılarıyla bu yıl üçüncüsü düzenlenen 3.Hızırşah Külliyesi Açılış ve Lokma , Reşadiye Mahallesi Eski Sineması Cem Ayini, Ecevit Kültür merkezinde Alevilerin yaşanan sorunları ve çözüm önerileri Paneli ile Anfi Tiyatro Halk Müziği Konseri ve Semah Gösterisi Etkinliği Datça'da 14-15 Temmuz 2012 tarihlerinde yapıldı.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Datça Şubesi ve Datça Belediyesi’nin katkılarıyla bu yıl üçüncüsü düzenlenen “3.Hızırşah Etkinliği” 14-15 Temmuz 2012 tarihlerinde iki gün sürdü.

an style="color: black;">İlk gün olan 14 Temmuz 2012 Cumartesi günü Saat 13.00’ de Hızırşah Köyündeki Külliye Eski Camide Açılış ve Lokma, Saat 21.00’ de Reşadiye Mahallesi Eski Sineması Cem Ayini yapıldı.

İkinci gün olan 15.07. 2012 Pazar günü saat 12.00’ de

Doçent Dr. Bedriye Poyraz ( Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Basın Ekonomisi ve İşletmeciliği Anabilim Dalı), Hüseyin Güzelgül (PASK Eski Genel Başkanı ve Alibeyköyü Cem Evi Başkanı ve İnanç Önderi), Sadık Özsoy (H.B.V.A.K.V.G.sekreteri )’ nin katıldıkları Ecevit Kültür merkezinde Alevilerin yaşanan sorunları ve çözüm önerileri Paneli yapıldı.

Saat 21.00’ de Anfi Tiyatroda Sanatçılar Aynur Güneş, Ali Ekber Taşdelen ve Datçalı küçük yetenek Mustafa Ata Türkcan tüm dinleyenleri büyüledi.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Datça Şubesi Başkanı Murat Yıldırım ve  Datça Belediye Başkanı Şener Tokcan’ın birer konuşma yaptıkları etkinlik daha sonra yapılan ödül töreni ile sona erdi.


HACI BEKTAŞ VELİ ANADOLU KÜLTÜR VAKFI DATÇA ŞUBESİ

3. HIZIRŞAH ETKİNLİKLERİ   14 Temmuz 2012

HIZIRŞAH KÜLLİYESİ PROGRAM 14.00 (Özden EROĞLU)

Değerli Misafirlerimiz,

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Datça Şubesi tarafından gerçekleştirilen Hızırşah etkinliklerinin 3. sünün açılış törenine hepiniz hoş geldiniz.  Bu yıl Datça Belediye Başkanlığımızın katkılarıyla gerçekleştirdiğimiz bu etkinliğimizin açılış konuşmasını yapmak üzere şube başkanımız sayın Murat YILDIRIM’ı mikrofona davet ediyorum.

-Murat YILDIRIM (Konuşma)

Etkinliğimize gelen telgraflar var değerli dostlar, bunları sizlerle paylaşmak istiyorum…

- Kemal KILIÇDAROĞLU – CHP Genel Başkanı

- Hüseyin AYGÜN – Tunceli CHP Milletvekili

- Adnan KESKİN – Denizli Milletvekili

- Mustafa ÖZTÜRK – CHP Muğla İl Başkanı

- Hüsniye Takmaz – Alevi Dernekleri Federasyonu Başkanı

- Kamer GENÇ – CHP Tunceli Milletvekili

- Ramis TOPAL – Amasya Milletvekili

- Mehmet TURAL – Şahkulu Sultan Vakfı Başkanı

- Ercan GEÇMEZ – Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Eski Genel Başkanı, şu an Pir Sultan Abdal Derneği Alibeyköy Şubesi Başkanı olan ve aynı zamanda inanç önderi olan sayın Hüseyin GÜZELGÜL’ü konuşmasını yapmak ve Lokma duasını vermek üzere mikrofona arz ediyorum….

-Hüseyin GÜZELGÜL (Lokma Duası)

Değerli Misafirlerimiz akşam saat 21.00’de Reşadiye Mahallesi eski sinemasında yapılacak olan cem törenimize hepinizi bekliyoruz.

Teşekkür ederiz.


HACI BEKTAŞ VELİ ANADOLU KÜLTÜR VAKFI DATÇA ŞUBESİ 3. HIZIRŞAH ETKİNLİĞİ AÇILIŞ KONUŞMASI

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Datça Şubesi tarafından 3. Hızırşah Etkinliğini Kültür ve Turizm bakanlığı ile Datça belediyesinin katkılarıyla düzenlemiş bulunuyoruz. Bu üçüncü buluşmamıza hoş geldiniz değerli dostlar.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Datça Şubesi Yönetim Kurulu adına hepinizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum.

Bize bu etkinlikleri niçin yapıyoruz diye soruyor bazı dostlarımız ve neden Hızırşah’ta yaptığımızı.

Evet, dostlar biz Hızırşah eski camii veya külliyesi diye adlandırılan mekânın alevi inanç merkezi olduğuna inanıyoruz. Bu kanıya nasıl vardığımızı siz değerli konuklarımıza anlatmak istiyorum. Bu savı dayandırdığımız argümanlar şunlardır.

1-      Söylenceler, adetler ve çevredeki uygulamalar.

2-      Bölgeyi ve çevreyi araştıran–inceleyen uzman kişi, gazeteci tarihçi ve bilim adamlarının çalışmaları.

Bazı köylülerle yaptığımız görüşmelerde askere gidenlerin, hasta olanların, çocuğu olmayanların buraya gelip dua ettiklerini, kurban kestiklerini öğrendik ayrıca Emekli Öğretmen Ersin Hoca: Dedemden ve babamdan duyduğum kadarıyla burası hiçbir zaman cami olarak kullanılmadı dedi. Ayrıca burada daha önceleri bir aş evi , yolun karşısında hamam,at ve hayvanlar için barınak ve konuk evi olduğunu ve çevre köylerden de burayı ziyaret edip kurban kestiklerini söyledi.

Burasıyla ilgili yaptığımız incelemeler, araştırma ve makalelerde de doyurucu bilgiler edindik.

Örneğin, Selçuk Üniversitesi edebiyat fakültesi sanat tarihi bölümü öğretin üyesi Prof. Dr. Remzi Duran bölgeyle ilgili araştırma yapmış ve şunları yayımlamıştır. Menteşoğulları Beyliği Mimarisi adlı çalışmasında Datça’daki Hızırşahı işlemiştir. Prof. Dr. Remzi Duranın tespitleri şunlardır:

Hızırşah, Menteşoğullarının bir beyidir. Menteşoğlu Orhan beyin oğludur. Menteşe beyliği oğuz boylarından oluşan tebası ile Türkmen bir beyliktir. Bu beyliğin beylerinin mezarları Alevi-Bektaşi geleneğindeki “dede” anlayışı içinde yatır veya ziyaretgâh olarak değerlendirilmektedir. Mesela Menteşe beyliğinin ilk üyesi Menteşe beyin Fethiye’deki türbesi, yine menteşe oğlu Ahmet Gazi’nin Milas-Beçin’ deki medresenin ana eyvanındaki türbe mezarı aynı düşünce ile ziyaret edilmekte ve törenler düzenlenmektedir.

Ortaçağda, özellikle uçlarda Bizans’tan toprak kopartan bu Türkmen Beyler gittikleri yerleri Türkleştirme ve İslamlaştırma çabaları içerisinde zaviye imaret gibi yapılar kurmuşlar, kurdurtmuşlardır. Bu çevrede Hızırşah cami çevresinde bir zaviyenin bulunduğu düşünülmektedir.

Prof. Dr. Remzi Duran hocanın tespitlerinde görüldüğü üzere Menteşoğullarının yöneticileri Alevi-Bektaşidirler. Alevi dedesi anlayışı içinde beyliğini yönetmişlerdir. Ege adalarının bazılarını beyliklerine katmışlardır. Girit ve Rodos Alevilerinin semahları cemlerimizde Girit ve Rodos semahı ismiyle yer almaktadır.

Yine bu konuda bir başka araştırmada Gazeteci yazar ve iş adamı Erdoğan Ildıza aittir. Ildız’a göre Horasandan kalkan Türkmen boyları, İran Selçuklu devletinin kurulmasını fırsat bilerek 1071 Malazgirt savaşına müteakip, Bizans’a karşı alınan zafer sonrası şu güzergâhı kullanarak Milas’a kadar gelmişlerdir. Bir kol Kafkasya üzerinden, bir kol da İran üzerinden gelerek Kahramanmaraş, Elbistan civarlarında bir araya gelmişlerdir. Buradan bir kol Konya Denizli ve Tavas üzerinden Milasa kadar inmiştir. Yöreye intikal eden ikinci kolda deniz yolunu kullanmıştır. Konya üzerinden Antalya ve Adana’ya inen Türkmen boyları buradan deniz yolu ile Girit, islamköy ve benzeri ege adalarına ulaşmışlar ve bu adaların üzerinden Milas civarlarını zaptederek Menteşe beyliğini kurmuşlardır. Menteşe beyliğinin merkezi uzun müddet Milas ta bulunan Beçin Kalesi olmuş, bu durum Milas halıcılığını da derinden etkilemiştir.Menteşe beyliği yarı korsan yarı denizci pek çok ünlü komutanı yetiştirmiş bir beylik olma yapısını da uzun yıllar sürdürmüştür.

Başta Turgut Reis ve Cezayirli Hasan Paşa olmak üzere pek çok ünlü Osmanlı amirali ve denizcisi Menteşe Beyliği kökenlidir. Evet, Menteşe Beyliği zamanında Türkmen boyları hem karadan hem denizden Karya yöresine geliyorlar. Gelen Türkmen boyları Horasandan kalkmış ,İran üzerinden Anadolu’ya girmiş boylar olduğundan bunların inanç yapısı da ahilik üzerine kurulu alevi inancına yaşam tarzına sahip boylardı.

Gördüğünün üzere yapılan çalışmalarda elde edilen verilere göre Menteşeoğullarının Alevi oldukları vurgulanmıştır. Bundan da hareketler Hızırşah eski camii ve külliyesi diye adlandırılan mekanın bir alevi inanç merkezi olduğuna inanıyoruz ve bundan dolayı bu yıl üçüncüsü yapılan Hızırşah etkinliğimizi Hızırşah Külliyesinde yaptığımız lokma dağıtma ve kurban törenlerimizle başlatıyoruz. Ayrıca vakfımıza ait bir cemevimiz olmadığı için bir çok etkinliğimizi vakfımızda yapmaktayız taktir edersiniz ki bu yerimiz dini vecibelerimizi yerine getirmemizde yeterli olmamaktadır. Acilen bir cemevine ihtiyaç duymaktayız ve bunun giderilmesi için de çalışmalara başlamış bulunmaktayız.

Sevgili dostlar,  biz aleviyiz, biz bektaşiyiz, Alevilik bizim onurumuz ve gururumuzdur. Geçmişimizde tek bir kara sayfa yoktur.Geçmişimizle övünüyoruz .Biz barıştan,kardeşlikten ve dostluktan yanayız .Özümüz ,benliğimiz insan sevgisiyle doludur. Tarihin her döneminde haksızlığa, soysuzluğa ve sevgisizliğe hep karşı çıktık zalime karşı mazlumun yanında olduk. Peygamberimizin soyuna onun ehlibeytine sahip çıktık ve hep sevdik. Hünkâr Hacı Bektaş’ın hoşgörüsüyle hep sağduyumuzu koruduk. Hâlbuki tarih boyunca Aleviler hep egemen güçler tarafından tehdit gördü. Çünkü egemen güçler kendinden olmayana bir müddet tahammül etse de daha sonra onu ortadan kaldırmaya yöneliyor. Güçlünün kendinden olmayana tahammülsüzlüğüdür neden. Elbette Osmanlı katliamı ilk değildi bunun öncesi de vardı sonrası da Alevilere yönelik yapılan katliamlar arasında tabii ki en önemlisi 1514 yılında Yavuz Sultan Selimin İdris-i bitlisi ile işbirliği yaparak 40 bin Kızılbaş’ın başının kesildiği kıyımdır. İdris-i bitlisi yazmış olduğu “Selim Şehnamesi”adlı eserinde “40 bin Kızılbaş’ın, Türkmen’’in başı kesildi” diyerek yapmış oldukları kıyımı bu eserinde pervasızca anlatmıştır.

Şimdi İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul’un Eyüp ilçesinde bulunan Pier Loti tepesine bu zatın isminin verilmesi için çalışmalar yapıyor ve alevi kesimin tepkisine rağmen adeta aleviler tahrik ediliyor.

Dediğimiz gibi Osmanlının yaptığı kıyım ne ilkti ne de son oldu. Daha sonra 1606 da Kuyucu Mustafa’nın yaptığı kıyım 1825 yılında 2. Mahmut, Koçgiri, Dersim olayları, Maraş, Çorum, Malatya olayları ve en sonda artık bıçağın kemiğe dayandığı 33 canımızın yakıldığı Sivas olayları. Adeta devlet kontrolünde gerçekleştirilen bir olay ve failleri devlet tarafından korunan bir Madımak faciası. Evet Hacı Bektaş’ın hoşgörüsüyle hep sağduyumuzu koruduk ama artık dayanacak gücümüz kalmamıştır.Çünkü başbakan zaman aşımı kararının çıkmasından sonra ekranlara çıkıp kararın  vatana millete hayırlı olmasını  dilemesi kanımıza dokunmuştur,onurumuzu ve gururumuzu zedelemiştir.Biz her zaman barış ve kardeşlikten yanayız ama arı kovanına da daima çomak sokarak sabrımızı taşırmaya çalışıyorlar.

Hâlbuki bir alevinin inancı ne kadar kıymetliyse bir suninin inancıda alevinin gözünde o kadar kıymetlidir. Saygı gösterdiğimiz ölçüde saygı duyulmayı ve tanınmayı istiyoruz. Türkiye’nin daha düzgün ve daha barışık yaşayabilmesi için Alevi kültürüne ihtiyaç vardır.

Sözlerimi Pirimizin, Hünkârımızın bir sözüyle bitirmek istiyorum.

  ‘’NEFSİNE AĞIR GELENİ KİMSEYE TATBİK ETME’’                                                      

  Bu güzel sözün vermiş olduğu güzel ve anlamlı duygular içinde hepinizi saygıyla ve sevgiyle selamlıyorum.

  Şube Başkanı: Murat YILDIRIM


Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Datça Şubesi 3. Hızırşah Etkinliği

15 Temmuz 2012 Pazar Saat 21.00 Konser Açılış Konuşması

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Datça Şubesi tarafından 3. Hızırşah Etkinliğini Datça belediyesinin katkılarıyla düzenlemiş bulunuyoruz. Bu üçüncü buluşmamıza hoş geldiniz değerli dostlar.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Datça Şubesi Yönetim Kurulu adına hepinizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum.

Sevgili dostlar,  biz aleviyiz, biz bektaşiyiz ,Alevilik bizim onurumuz ve gururumuzdur.Geçmişimizde tek bir kara sayfa yoktur.Geçmişimizle övünüyoruz .Biz barıştan,kardeşlikten ve dostluktan yanayız .

3. Hızırşah etkinliği 2 gündür devam etmektedir.Etkinliğimiz bu akşamki halk konseriyle sona erecektir.

Bu etkinliğimize destek veren sayın Datça belediye başkanı M. Şener Tokcana,katılımcı konuşmacılar doçent doktor Bedriye Poyraz, Pir Sultan Abdal Derneği eski genel başkanı ve Pir Sultan Abdal Derneği Alibeyköy Şubesi başkanı ve inanç önderi Hüseyin Güzelgül’e ,Panel moderatörü Güzel Bulut’a iki gündür sunuculuk yapan Özden EROĞLU ve Gizem YOLERİ’ ne sponsorlar Fuda Otel,Ata İnşaat ve Damak Tadım Pastanesine ve iki gündür bize hizmet eden gençlere ,bize destek veren tüm canlara ve son olarak da etkinliğimizi görüntüleyen Tv 10 kanalına sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Datça Şubesi Başkanı

Murat Yıldırım


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder