19 Eylül 2012 Çarşamba

Datça'da ilk defa Alevi Nikah töreni Yapıldı

Datça'da ilk defa Alevi Nikah töreni Yapıldı
Datça Ekspres Gazetesi yazarlarından ve gönüllü muhabirlerinden Fevzi Avan geçtiğimiz hafta Perşembe günü Sevgi hanım ile hayatını Alevi Nikah'ı kıyarak evlilik yolunda ilk adımlarını attılar.

Aslen Mersin'li olan ve Almanya'da yaşayan Sevgi Hanım ve Şaman inancına sahip Fevzi Avan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Datça Şubesi'nde (Dede) Erdoğan Sezer tarafından Alevi Geleneklerine uygun olarak Nikâhları kıyıldı.

Perşembe günü gerçekleştirilen nikah töreninde Cemaatin şahitliğinde Dede-baba huzuruna çıkan Sevgi ve Fevzi Avan'ın nikâh şahitliği gazetemiz sahibi Arif K. Mazmanoğlu ve İlknur Yılmaz tarafından yapıldı.

Alevi Gelenekleri gereği duaların Türkçe olarak okunduğu nikah töreninde Dede (Erdoğan Sezer) karşısında diz çöküp oturan Sevgi ve Fevzi Avan, dede tarafından yöneltilen evlilik sorularını yanıtladıktan sonra nikah duaları okunarak evlilik yolunda ilk adımlarını atmış oldular.

Alevi Nikahın da uyulması gereken kurallar Dede tarafından gelin ile damada anlatılmasından sonra eren nikah töreninde sonrası okunmuş nikah şerbetleri gelinle damat başta olmak üzere davetlilere ikram edildi.

Edinilen bilgilere göre ilçemizde ilk defa Alevi inançlarına uygun olarak dini nikah töreni Sevgi ve Fevzi Avan çiftine yapıldı.

İkinci baharlarını yaşayan Sevgi ve Fevzi Avan çiftinin resmi nikahları ise Ağustos ayı sonunda düzenlenecek olan sade bir törenle yapılacak.

Alevilik'te Dede'nin anlamı ise şöyle geçer. Dede, sosyal ve dinsel bakımdan cemaate (taliplere) önderlik eder, eğitir, aydınlatır ve bilgilendirir. Dini bayramlarda, evlenmede (nikahda) sünnette ve cenaze törenlerinde bulunur. Cem törenlerin de cemaatin dini vecibelerini yerine getirebilmeleri için önderlik yapar, onlara Alevi geleneklerini öğretir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder