19 Eylül 2012 Çarşamba

47. Ulusal 21. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri Yapıldı

47. Ulusal 21. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri Yapıldı! 47. Ulusal 21. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri!

 • Foto Galeri İçin Tıklayınız! >>
 • Foto Slayt İçin Tıklayınız! >>

  HACI BEKTAŞ VELİ ANADOLU KÜLTÜR VAKFI DATÇA ŞUBESİ

  15.16.17 Ağustos 2010 Uluslar arası Hacı Bektaşi Veli etkinliklerine, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Datça Şubesi olarak bizde katıldık.

  Yüz yıllardır sindirilmeye ve susturulmaya çalışılan Alevilik kendisini; Hacı Bektaş Felsefesinin hoşgörü, dostluk, kardeşlik, yardımlaşmacı, dayanışmacı ve hümanist anlatışında bulmaktadır. Onun içindir ki Hacı Bektaşi Veli evrensel boyutta anılmalıdır. Çünkü onun düşünceleri ve söylemleri evrenselleşmiştir.

  Hacı Bektaş saygınlığını artırmak, dahada ileri boyutlara taşımak için; Onu anma, anlama ve tanıtma konusunda bizimde bir nebze katkımız olur inancıyla bu etkinliklere katılmayı bir görev saydık.

  Hacı Bektaş Veli mezhep, din, ırk ve cinsiyet ayırımı gözetmez. Onun felsefesinin odağında hoşgörü ve insan vardır.

  İşte bunun içindir ki Hacı Bektaş Veli her yıl Uluslar arası boyutta anılmaktadır. Bu yaklaşıma dostluktan, kardeşlikten, barıştan, hoşgörüden, çağdaşlıktan yana olan her Kişinin, her kesimin sahip çıkması ve yaşatması gerekir. İşte o zaman husumetler, küskünlükler, dargınlıklar, tüm olumsuzluklar ve savaşlar sona erecektir.

  19 Ağustos 2010
  Hacı Bekataşı Veli Datça Şubesi adına
  Yönetim Kurulu Başkanı
  Murat YILDIRIM


  Hacıbektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Datça Şubesi Yönetim Kurulu üyeleri ve eşleri ile vakıf üyeleri ve eşleri; 2 Otobüs ile katıldıkları etkinliğe, Hacı Bektaş Veli'nin türbesinin de bulunduğu müzeyi ziyaret edip, kutsallığına inanılan ''Aslanlı Çeşme''den su içip, Hacı Bektaş Veli'nin, yaşadığı dönemde haksız yere suçlandığı bir olayla ilgili gökten indiğine inanılan 5 adet büyük taş parçasının bulunduğu Beştaşlar bölgesini ziyaret edip, burada çeşitli dileklerde bulunup, Çilehane bölgesindeki ''Delikli Taş'' dan da mağaraya girip, üst tarafa açılan delikten çıkmaya çalıştılar...( İnanca göre,çıkmayı başaranlar, ''günahlarından arınmış'' sayılıyor..!)

  * 47. Ulusal 21. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri Videoları *
  Nihat Yoleri Yol Tv Röportajı
  Medyada 47. Hacı Bektaş Töreni
  Sabahat Akkiraz Konseri
  Emre Saltık Konseri

  Hacıbektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Alevi Bektaşi Fedarasyonu, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu’nun “Serçeşme buluşması” adıyla düzenlediği Hacıbektaş Veli’yi anma alternatif etkinlikleri 14 Ağustos günü başladı. Alevi örgütlerinin etkinlikleri 14-15 Ağustos tarihlerine çekmeleri üzerine Hacıbektaş Belediye Başkanı her yıl 16 Ağustos’ta başlayan etkinlik programını, 15 Ağustos’ta başlatmaya karar verdi. Böylelikle bir kez daha Alevi örgütlerine yönelik hasmane tutumunu ortaya koydu.

  Alevi örgütlerinin alternatif etkinlik programı için saat 10.00’da Toki Cumhuriyet İlköğretim Okulu’nda bir araya gelen kitle topluca dergah ziyaretini gerçekleştirdi. Dergah ziyaretine yaklaşık 500 kişi katıldı.

  47. Ulusal 21. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri! Ziyaretin ardından “Alevi gençliği geleceği tartışıyor” adıyla düzenlenen etkinlikte ağırlıklı olarak referandum tartışıldı. Birçok gencin söz aldığı konuşmalarda anayasa değişikliklerine “hayır” denmesi konusunda yapılan konuşmalar öne çıktı. Söz alan gençlerin bazıları düzenin referandum tuzağına düşmemek gerektiğini, hangi düzen gücü bu referandumdan kazançlı çıkarsa çıksın Alevi emekçilerinin de parçası olduğu ezilenlerin, referandumdan zararlı çıkacaklarını, düzenin referandum tuzağına boykotla yanıt vermek gerektiğini belirttiler. Saat 14:30’da başlayan etkinlik 16:30’da sona erdi.

  Günün ikinci etkinliği olan “Alevi örgütleri açılımları ve Alevi hareketinin geleceğini konuşuyor” başlıklı panel, 17.00-19.00 saatleri arasında TOKİ Cumhuriyet İlköğretim Okulu bahçesinde gerçekleştirildi. Alevi örgütleri adına söz alan konuşmacılar, Alevi çalıştaylarının AKP’nin oyunu olduğunu, bu çalıştaylarla amaçlananın Alevilerin asimile edilmesi, Diyanet İşleri Başkanlığı içine hapsedilmesi olduğunu belirttiler.

  47. Ulusal 21. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri!Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde düzenlenen 47’nci ulusal 21’nci uluslararası Hacı Bektaş-ı Veli'yi anma törenleri başladı. Törenlere CHP lideri Kılıçdaroğlu ve bakanlar da katıldı.

  Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde düzenlenen 47’nci ulusal 21’nci uluslararası Hacı Bektaş-ı Veli anma törenlerine ilk olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, beraberinde CHP sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Hakkı Süha Okay, Genel Sekreter Önder Sav ve CHP MYK üyesi Süheyl Batum ile birlikte geldi. Kılıçdaroğlu’nun ardından alana Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Devlet Bakanı Faruk Çelik ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım girdi. Günay ve Çelik alandakiler tarafından protesto edilerek yuhalandı. CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç’in de tören alanına gelmesinin ardından semah gösterisi gerçekleştirildi.

  KILIÇDAROĞLU, HOŞGÖRÜ MESAJLARI VERDİ
  Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesinde düzenlenen 47. Ulusal 21. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenlerine katılan Kılıçdaroğlu, Hacıbektaş Belediyesi binasında iki güzel resmin bulunduğunu söyledi. Resimlerin birisinde aslan ve ceylanın birlikte Hacı Bektaş Veli'nin kucağında göründüğünü ifade eden Kılıçdaroğlu, aslanın gücü, ceylanın da sevgiyi ve hoşgörüyü simgelediğini ifade etti.

  “Eğer gücü sevgiyle barıştırırsak, beraber kullanırsak toplumu huzura kavuştururuz” diyen Kılıçdaroğlu, Hacı Bektaş Veli'nin aydınlanmanı öncüsü olduğunu kaydetti. Hacı Bektaş Veli'nin bir gönül adamı olduğunu vurgulayan CHP Lideri, sözlerini şöyle sürdürdü:

  47. Ulusal 21. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri! “Hacı Bektaş Veli bir uygarlıktır, bir bilimdir. O, 12. Yüzyıldan başlayarak bütün dünyayı aydınlatan sözleri yazdı. Eğer biz bugün 13. Yüzyıldan 21. Yüzyıla kadar gelip Hacı Bektaş Veli'yi anıyorsak ve bundan sonra da anmaya devam edeceksek, Hacı Bektaş Veli'nin büyüklüğü çok daha iyi anlaşılmış olur. Hacı Bektaş Veli, aydınlanmanın yolunu açtığında yalnız değildi. Anadolu erenleri ile birlikte bütün Anadolu'ya, Balkanlar'a yayıldılar. Onlar bize neyi anlattılar? Sevgiyi, dostluğu, hoşgörüyü anlattılar. Hiç kimseyi öteleştirmeme kavramını yüzyıllar önce söylediler. Dediler ki, '72 millet birdir'. Bize dediler, 'Bir olun, iri olun, diri olun. Gönlünüz insan sevgisiyle dolsun'. Onlar bize bunu öğrettiler.” CHP lideri, Hacı Bektaş Veli'nin “dört kapı, kırk makam” saydığını, aslında bunun insanların ne olması gerektiğini anlattığını ifade etti.

  Kılıçdaroğlu, Hacı Bektaş Veli'nin, hakikat kapısını anlatırken şunu söylediğini kaydetti:

  “Toprak gibi mütevazı olacaksın. Bütün herkese aynı gözle bakacaksın ve ayıplamayacaksın. Elinden gelen her iyiliği yapacaksın.”

  Kılıçdaroğlu, havanın çok sıcak olması nedeniyle sözü çok fazla uzatmayacağını belirterek, “Kimseyi incitmemeye, kırmamaya özen göstermeliyiz. Biz sevgi insanı olmak zorundayız. Düşüncelerini beğenmediğimiz insanlara saygı göstermeliyiz. O nedenledir ki tüm düşüncelere saygı göstermek, hoşgörüyle karşılamak, ona kendi düşüncelerimizi de özgürce dile getirmeliyiz” dedi.


  *** Resimler ***

 • Foto Galeri İçin Tıklayınız! >>
 • Foto Slayt İçin Tıklayınız! >>
 • Hiç yorum yok:

  Yorum Gönder