19 Eylül 2012 Çarşamba

Geleneksel Abdal Musa Anma Etkinlikleri Yapıldı

Geleneksel Abdal Musa Anma Etkinlikleri Yapıldı

Geleneksel Abdal Musa Anma Etkinlikleri Yapıldı

Antalya Elmalı ilçesine bağlı Tekke köyünde düzenlenen 5. Uluslararası 26. Abdal Musa Anma Etkinlikleri, yapıldı.

25.06.2010 cuma günü saat 06.30 da Hacıbektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Muğla Datça Şubesi’nin önünde toplanıp Antalya Elmalı Tekke köy de düzenlenen Abdal Musa etkinliklerine katılmak üzere hareket edilmiştir.

Tertip Komitesinde Başkan Murat Yıldırım.genel sekreter Yunus Eskiköy Sayman Ali Ekber Taşdelen Yönetim Kurulu üyesi Hıdır Kurum Üye Nihat Yoleri Kurucu üyemiz ve Almanya Alevi Federasyonu inanç kurulunun yönetim kurulu üyesi Erdoğan Sezer rehberliğinde üyelerimizi bilgilendirdi.Ayrıca Bektaşi fıkralarıyla yol boyunca geziyi şenlendirmiştir..

Geleneksel Abdal Musa Anma Etkinlikleri Yapıldı

Tekkeköy de Abdal Musa Sultan Türbesi ziyaret edildi. Uçansu ve diğer yerlere gidildi .Etkinlikler Anadolunun her yerinden gelen canlarca coşkulu katılımlarla çok güzel geçti.Hacı Bektaş Veli Gazi kültür vakfı Cem evinin uçansuda kesilen kurban ve lokmaları Datça şubemizle paylaşılmıştır.

 • Foto Galeri ve Slayt İçin Tıklayınız! >>

  Tekke Köyü Abdal Musa Kültürünü Araştırma-Yaşatma Derneği'nin Kültür Bakanlığı desteğiyle düzenlediği etkinlikler,(24-25-26-27 Temmuz 2010 ) dört gün sürdü. Etkinlikde, mahalli sanatçılar ve halk ozanları konser verdi. 'Abdal Musa Ocağında Kaygusuz Abdal' konulu panel gerçekleştirildi.

  Tekke Köyü Abdal Musa Kültürünü Araştırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ali Eriş, etkinliklere devlet büyüklerinin tamamını ve milletvekillerini davet ettiklerini, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun etkinliğe katıldığını söyledi.

  Geleneksel Abdal Musa Anma Etkinlikleri Yapıldı Video Görüntüleri
  ( İzlemek için Videolara tıklayınız ! )
  >Geleneksel Abdal Musa Anma Etkinlikleri Yapıldı ... İzlemek için lütfen filime tıklayınız...
  Kılıçdaroğlu, Etkinlikdeydi
  >Geleneksel Abdal Musa Anma Etkinlikleri Yapıldı ... İzlemek için lütfen filime tıklayınız...
  Gürsel Tekin, Etkinlikdeydi
   >Geleneksel Abdal Musa Anma Etkinlikleri Yapıldı ... İzlemek için lütfen filime tıklayınız...
  Abdal Musa Anma Etkinlikleri Yapıldı
  >Geleneksel Abdal Musa Anma Etkinlikleri Yapıldı ... İzlemek için lütfen filime tıklayınız...
  Abdal Musa Anma Etkinlikleri Yapıldı
  Kılıçdaroğlu, Abdal Musa Anma etkinliklerine katıldı

  Kılıçdaroğlu, Abdal Musa Anma etkinliklerine katıldı

  Kılıçdaroğlu: "Tek hedefimiz insan"    
   
  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Antalya'nın Elmalı İlçesi'ne bağlı Tekke Köyü'nde düzenlenen 26'ncı Ulusal 5'inci Uluslararası Abdal Musa Sultan Anma Etkinlikleri'ne katıldı. Kılıçdaroğlu burada yaptığı konuşmada “Etnik kimliklerimizi, inançlarımızı önümüze koyuyorlar. Buna her zaman ve her ortamda karşı çıkmalıyız. Tek hedefimiz olmalı insan. Ve insanın yüceliğini hepimiz kabul etmeliyiz” şeklinde konuştu.

  Kendisini anons eden spikerin Kılıçdaroğlu için ‘Sen ki, sevgi kadar özgür, özgürlük kadar vazgeçilmez oldun’ şeklinde kendini anons etmesine “Ben sizin Kemalinizm, sizden birisiyim” diyerek karşılık veren Kılıçdaroğlu, Abdal Musa Ocağı'ndan aydınlıktan korkanların uzak durduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, “Elbette öyle olmak zorundadır. Aydınlık, karanlığa karşı mücadele edeceğimiz süreçte ihtiyacımız olan bir alandır. Aydınlığı önce yüreklerimizde duymalı sonra Türkiye'ye yaymalıyız” diyerek konuşmasına devam etti.

  HORASAN ERLERİ'NİN FELSEFESİNİ ANLATTI

  Abdal Musa'nın tarihin ender komutanlarından biri olduğunu Anadolu'nun Türkleşmesine hizmet etmiş önemli Horasan askerlerinden biri olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, “Aradan yüzyıllar geçti. Onların dilini, Pir Sultan'ı, Yunus Emre'yi, Aşık Mahzun-i Şerif'i anlarız. O kuşağın tamamını anlarız biz. Horasan erleri bize bu coğrafyada sevgiyi, kardeşliği öğretti. Korkuyu değil, sevginin egemen kılınmasını istediler. Tanrıyı sevdiler, cehennemden de korkmazdılar. Bir ozanın dediği gibi ‘Cehennem dediğin dal odun yoktur, herkes ateşini buradan götürür’. Horasan erleri kul hakkı yemiyeceksiniz, yanlış olmayacaksınız, eğri olmayacaksınız, temiz olacaksınız, insanı seveceksiniz, doğruluktan ayrılmayacaksınız dediler” şeklinde konuştu.

  Horasan erlerinin sevgi, hoşgörü ve saygıyı öğrettiklerini belirten Kılıçdaroğlu, “Tüm bunların altında insanın sevgisi dostluğu yatar. İnsanın Allahı sevmesi yatar. Bütün bunların özünde insan vardır. İnsan haksızlıkla karşı karşıya kalırsa haksızlıklara karşı göğüs gereceğiz. Doğrudan sapmayacağız" şeklinde açıklamalarına devam etti. Siyaset dahil, olmak üzere kirlenmiş tüm alanları temizlemeye çağıran Kılıçdaroğlu, “Eğer bizler yaşamın bütün kirli alanları temizlersek insanın yüceliğini bir kez daha göreceğiz” dedi. CHP Lideri Kılıçdaroğlu, insanlığa karşı işlenmiş en büyük suçlardan birinin terör olduğunu belirterek konuşmasına şöyle devam etti:

  “Terörü sonlandırmak istiyoruz. Eğer bu coğrafyada hepimizin karnı doyuyorsa, mutlu oluyorsak, ortak çabamızı böyle vereceksek her sorunu çözeriz. Ama anahtar sizin elinizde mühür sizin elinizde. Bu ülkenin doğası çok güzel, güneşi, toprağı, insanı üniversiteleri, sanatçıları var. Nasıl oluyor da bu coğrafyada çocuklar yatağa aç giriyor, yoksulluk kader olarak algılanıyor. Bu kaderi değiştirmek bizim elimizde. Tek yürek olacağız. Beraber koşacağız. Beraber koşacağız bir Allahın kulu yatağa aç girmeyinceye kadar koşacağız. Maden ocağında ölen işçinin ölümü kader değilse, yoksulluk, işsizlik de kader değildir.”

  NAZIM HİKMET'İN DİZELERİYLE BİTİRDİ

  Konuşması sık sık ‘Başbakan Kemal' sloganlarıyla kesilen Kılıçdaroğlu'nun “Başbakanlık benim elimde değil, sizin elinizde. Mühür de sizde, Süleyman da sizsiniz. Abdal Musa Ocağı o mührü haksız yere tutuklanan yargılananlar için kullanacaktır. O mührü halkı için bedel ödemekten korkmayanlar için kullanacaktır” sözleri büyük alkış aldı. Kılıçdaroğlu halkın vereceği her karara da saygılı olacaklarını sözlerine ekledi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasını her zaman ki gibi Nazım Hikmet'in ‘Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine’ dizeleriyle tamamladı.

  Abdal Musa Sultan Anma etkinliklerine Kılıçdaroğlu'nun yanısıra, çok sayıda Alevi yurttaşla birlikte Antalya Vali Yardımcısı Fuat Ergün, Isparta Valisi Ali Haydar Öner ve eşi, CHP Genel Başkan Yardımcısı Hakkı Süha Okay, CHP MYK Üyesi Isparta Milletvekili Mevlüt Çoşkuner, CHP Antalya milletvekilleri Atilla Emek, Osman Kaptan, Hüsnü Çöllü, Tayfur Süner, Burdur Milletvekili Ramazan Kerim Özkan, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, CHP İstanbul eski İl Başkanı Gürsel Tekin, Çalışma ve Sosyal güvenlik eski Bakanı Mustafa Kul, Antalya Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Hasan Subaşı, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Ali Balkız, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Selahattin Özel ve Öger Tur Yönetim Kurulu Başkanı Vural Öger de katıldı.

  İKİ SAATE ÜÇ MİTİNG SIĞDIRDI

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, akşam üstü saatlerinde düzenlediği Korkuteli mitinginin ardından Antalya'nın Elmalı ilçesine bağlı belde belediyeleri Yuva, Akçay ve Akçaeniş köyünde konuşmalar yaptı. Kılıçdaroğlu, bu mitinglerde yaptığı konuşmalarda “Şehitler onurumuzdur. Terörle mücadele etmek ulusal politika gerektirir, toplumsal destek gerektirir, birlik olmayı gerektirir, terörün ekmeğine yağ sürmemeyi gerektirir. Onurlu durmayı gerektirir. Hiç kimse bu ülkede yaşayanları yaşamını yitirmesini istemiyor” ifadelerine yer verdi. Kılıçdaroğlu, gittiği yerlerde büyük bir ilgiyle karşılanırken iktidara, “Onlar mağdur edebiyatıyla geldiler, şimdi mazlum oldular” diye yüklendi.

  Kılıçdaroğlu, “Adına Adalet ve Kalkınma denen bir parti geldi. Milletin oyuyla iktidar oldular. Ama bunların adaleti yok, kalkınması yok. Vallahi samimi söylüyorum, bunlarda vicdan da yok” diye konuştu.

  OTOBÜSÜ ARIZALANDI

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Antalya programında kullandığı otobüsü bozuldu.
  Elmalı İlçesi'ne bağlı Tekke Köyü'nde düzenlenen 26'ncı Ulusal, 5'nci Uluslararası Abdal Musa Sultan Anma Etkinlikleri'nin ardından Antalya'ya dönen Kemal Kılıçdaroğlu'nun bulunduğu parti otobüsü yolda arızalandı. Yakınlarda bulunan bir akaryakıt istasyonunda parti görevlileri tarafından incelenen otobüsün ilerleyemeyeceği belirtildi. Bunun üzerine Genel Başkan Kılıçdaroğlu Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek'in aracıyla Antalya'ya dönüş yaptı.

  Hürriyet - DHA - 27 Haziran 2010

  CHP lideri Kılıçdaroğlu, Abdal Musa Anma etkinliklerine katıldı

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ergenokon'da tutuklananları kastederek tekrar bu gibi olayların yaşanmaması için vatandaşlardan oy istedi. Abdal Musa Anma etkinliklerine katılan Kılıçdaroğlu, kendisine 'Başbakan Kemal' diye slogan atan partililerine "Mühür sizin elinizde. İnanıyorum ki buraya katılanlar o mührü kul hakkı yemeyenden, haksız yere tutuklananlardan yana kullanacaktır." dedi.

  Antalya'nın Tekke köyünde bu yıl 26'ncısı düzenlenen Abdal Musa Anma etkinliklerine katılan Kemal Kılıçdaroğlu, konuşmasında 'kardeşlik ve sevgi' mesajları verdi. Kılıçldaroğlu, yakında seçimlerin yapılacağını ve halkın sandık başına geçeceğini belirterek, "Ben inanıyorum ki Abdal Musa Şenliği'ne gelenler o mührü adaletten yana kullanacaktır, o mühür kul hakkı yemeyenlerden yana kullanacaktır, o mührü aydınlıktan yana kullanacaktır, o mührü haksız yere tutuklanan, yargılananlar için kullanacaktır." diye konuştu.

  Horasan erenlerinin Anadolu'ya gelişinin Türk tarihi açısından önemli olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, "Horasan erlerimiz bu coğrafyada sevgiyi, kardeşliği öğrettiler. Onlar korkunun değil sevginin hakim olmasını istediler. Tanrıyı sevdiler, korkmadılar. 'Kul hakkı yemeyeceksiniz' dediler. 'Yanlış yapmayacaksınız' dediler. 'Temiz olacaksınız' dediler. 'Herkesi seveceksiniz ve doğruluktan ayrılmayacaksınız' dediler. Onlar bize sevgi ve hoşgörüyü öğrettiler. Abdal Musa da bunlardan birisiydi. Onlar bize tasavvufu da öğrettiler."şeklinde konuştu.

  "AÇLIK VE YOKSULLUK KADER DEĞİL"

  Terörün bir insanlık suçu olduğunu ve terörü sonlandırmak istediklerini ifade eden Kılıçdaroğlu,

  "Eğer bu coğrafyada herkesin karnı doyuyorsa, hepimiz mutlu oluyorsak ve ortak çabamızı bunun üzerine kurgularsak Türkiye'de çözemeyeceğimiz sorun yoktur. Hepimiz sorunu biliyoruz, çözmesini de biliriz." dedi. Türkiye'nin bir cennet ülke olduğunu vurgulayan Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin nasıl yoksulluk kaderinde olduğunu merak ettiğini belirtti. Yoksulluğun da kaderini değiştirmenin kendi ellerinde olduğunu vurgulayan Genel Başkan Kılıçdaroğlu, "Hep birlikte bunu düzeltmek için koşacağız. Bir Allah'ın kulu yatağa aç girmeyene kadar beraber koşacağız. Maden ocağında ölen işçinin ölümü kader değilse ki kader değildir, aynı şekilde açlık, yoksulluk, işsizlik, kader değildir." dedi.

  "ADALETTEN YANA OY KULLANIN"

  İnançlar ve etnik kimlikler üzerinden siyaset yapılmasına karşı olduklarını anlatan Kılıçdaroğlu, aydınlığa giden yolun hep beraber kurulup yaşatılması gerektiğini belirtti. 'Başbakan Kemal' sloganı atan kalabalığa ise Kılıçdaroğlu şunları söyledi: "Başbakanlık az önce söyledim, sizin elinizde. Seçim sandığı sizin önünüze gelecek. Süleyman sizsiniz, mühür sizin elinizde olacak. Ben inanıyorum ki Abdal Musa Şenliği'ne gelenler o mührü adaletten yana kullanacaktır. O mührü kul hakkı yemeyenlerden yana kullanacaktır, o mührü aydınlıktan yana kullanacaktır. O mührü haksız yere tutuklanan yargılananlar için kullanacaktır. Sizin vereceğiniz her karara biz saygı göstereceğiz ve o kararın gereği neyse onu yerine getireceğiz ama unutmayın ama biz halkı hiçbir zaman lütfetmeyeceğiz temel felsefemiz halka hizmet olacaktır."

  Beyazgazete.com - 27 Haziran 2010


 • Tekke Köyü Şenlikleri'nde Mermer Ocağı için İmza Kampanyası Tekke Köyü Şenlikleri'nde Mermer Ocağı için İmza Kampanyası

  Antalya'nın Elmalı İlçesine Bağlı Tekke Köyünde Düzenlenen 5. Uluslararası 26. Ulusal Abdal Musa Anma Etkinlikleri'nde, Bir Şirkete Ait Mermer Ocağının Faaliyetlerinin Durdurulması İçin İmza Kampanyası Başlatıldı. 

  Antalya'nın Elmalı ilçesine bağlı Tekke köyünde düzenlenen 5. Uluslararası 26. Ulusal Abdal Musa Anma Etkinlikleri'nde, bir şirkete ait mermer ocağının faaliyetlerinin durdurulması için imza kampanyası başlatıldı.

  Yaklaşık 2 ay önce faaliyetlerine başlayan mermer ocağının kaldırılmasını isteyen gönüllü dernekler şenliklere katılan yaklaşık 4 bin kişiden imza topladı. Konyaaltı Doğa Sevdalıları Derneği yetkilileri, doğayı olumsuz etkileyen her türlü faaliyete karşı olduklarını dile getirerek, tüm doğaseverlerden destek beklediklerini ifade etti. Hedeflerinin 5 bin kişiden imza toplamak olduğunu belirten yetkililer, mermer ocağının faaliyeti durduruluncaya kadar, çalışmalarının ve eylemlerinin devam edeceğini söyledi.

  Söz konusu mermer ocağı yetkililerinin ise faaliyetlerinin resmiyete uygun olduğunu, çalışmalarını devam ettirecekleri açıklamasında bulunduğu belirtildi.

  Tekke Köyü Şenlikleri'nde Mermer Ocağı için İmza Kampanyası

  Köy Muhtarı Mustafa Çalhan ile Abdal Musa'yı Araştırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ali Eriş ise yaptığı açıklamada mermer ocaklarının faaliyetlerini durdurulması yönünde hukuki mücadelelerinin devam edeceğini ifade etti.

  Çalhan, konuyla ilgili başta Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) lideri Kemal Kılıçdaroğlu başta olmak üzere siyasilerin desteğini istedi.

  KAYNAK : Sondakika.com - 27.06.2010

  Hiç yorum yok:

  Yorum Gönder